Absolventi na trhu práce

Mnozí absolventi během prázdninového období stojí před skutečnou zkouškou dospělosti v podobě hledání práce, kterou může pořádně zkomplikovat chybějící praxe. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) nabízí pomocnou ruku v podobě projektů financovaných z Evropského sociálního fondu.

V Česku bylo v roce 2014 bez práce 15,9 procenta lidí ve věku 15 až 24 let. Přesto, že nezaměstnanost mladých v Česku nedosahuje takové výše jako například ve Španělsku či Řecku, je potřeba této skupině lidí pomáhat. Absolventi se totiž často ocitají v bludném kruhu: praxe je důležitým kritériem pro získání práce. Jak ale požadovanou praxi získat, když je bez ní zaměstná jen málokdo?

Praxi ve formě stáže pomohou zprostředkovat portály stazepromlade.cz či stazevefirmach.cz. Stáže jsou vhodné pro studenty posledních ročníků středních a vysokých škol. Zájemcům umožní získat praxi pod dohledem zkušeného mentora, potřebné kontakty i finanční odměnu. Projekt Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 byl podpořen částkou téměř 190 milionů korun.

Další projekty nabízejí mladým poradenské a motivační aktivity nebo rekvalifikaci. Například do projektu Úspěšný start do pracovní kariéry, který cílí na mladé v Moravskoslezském kraji, se zapojily skoro dvě stovky absolventů. Zaměstnání získalo 93 lidí v nejrůznějších oborech. Výjimkou nejsou ani manažerské pozice ve významných společnostech.

Podpora mladých bude pokračovat i v budoucnu – prostřednictvím nedávno schváleného Operačního programu Zaměstnanost (OPZ). První výzva pro předkládání projektů, které jsou v rámci OPZ vyhlášeny, se týká právě mladých lidí.

Cílem výzvy, jejíž alokace činí jednu miliardu korun, je zvýšit zaměstnanost mladých prostřednictvím programu Záruky pro mládež. Dalších 800 milionů korun je vyčleněno na podporu zaměstnanosti lidí ve věku 15 – 29 let v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Jak je praxe důležitá, ukazují výsledky ankety mezi velkými zaměstnavateli: pro desetinu z nich jsou předchozí zkušenosti zcela zásadní, polovina z nich je považuje za podstatné. Jakákoliv iniciativa během studia je vnímána velmi pozitivně a veškeré zkrácené úvazky, brigády, stáže a praxe jsou velkou výhodou. Absolvent se zkušenostmi a základními pracovními návyky je zaměstnavatelem vnímán jako zajímavý kandidát s potenciálem.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!