Vládní Agentura pro sociální začleňování by měla dál zůstat součástí Úřadu vlády ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Na více částí by se ale nejspíš rozdělit neměla. Takový příslib dostali zástupci protestujících pracovníků agentury od předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Do konce května 2015 by se mělo konat další jednání s předsedou vlády.

Zaměstnanci jsou kvůli neshodám s Dienstbierem o podobu a fungování agentury ve stávkové pohotovosti. Stávku, kterou zahájili dne 11. 5. 2015, zatím přerušili. Celkem 24 z nich chtělo podat výpověď. Spor vypukl po odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka. Úřad už vypsal výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku. Jeho či její jméno by mělo být známo dne 27. 5. 2015.

Předseda vlády dodal, že má zájem na tom, aby byla agentura co nejdřív připravena na čerpání evropských peněz z nových programů a pomáhala zlepšit situaci chudých.

Zaměstnanci žádali nezávislost na Dienstbierovi a samostatnost pro svou instituci. Ministr plánoval kvůli služebnímu zákonu od července 2015 reorganizaci. Agentura jako jeden odbor se původně měla rozdělit na odbory dva. Agentura má sedm desítek pracovníků. Ti nyní zváží výsledky schůzky.

Podle Dienstbiera se na podmínkách práce agentury nic nemění. V rámci systemizace pro státní službu k 1. červenci 2015 zůstává struktura agentury vcelku stejná, nic se nemění. S případnými změnami ministr počítá po dohodě s novým šéfem či šéfkou agentury a s pracovníky od ledna 2016.

Agentura působí ve 36 městech a obcích. Pracuje pro ni sedm desítek lidí. Postupně by měla posílit na stovku zaměstnanců, měli by být v 70 místech. Na sociální začleňování by se mohlo v příštích letech využít až deset miliard korun z EU.

Kategorie