Akademická prémie

Jeden z nejvýznamnějších českých vědeckých grantů - Akademickou prémii - dostali chemik Michal Hocek a genetik Michal Pravenec. Oba mezinárodně uznávaní vědci se věnují výzkumu, který v budoucnu přispěje k léčbě nemocí. Finanční prémii jim udělila Akademie věd ČR.

Každý z vědců bude díky tomu šest let čerpat až třicet milionů korun na výzkum. Peníze jim pomohou vytvořit kvalitní podmínky pro jejich vědecké týmy a zároveň se udržet v silné zahraniční konkurenci. Prestižní ocenění v Praze předal dne 17. 6. 2015 laureátům předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Bioorganický chemik Hocek z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) plánuje důkladně prostudovat nově objevené skupiny nukleosidů s protinádorovými účinky a studovat nové typy chemicky pozměněných nukleových kyselin pro využití v diagnostice.

Michal Hocek byl v roce 2014 jmenován profesorem Univerzity Karlovy. V minulých letech sestavil mezinárodní skupinu složenou ze studentů a mladých vědců z devíti zemí. S dvaadvacetičlenným týmem zkoumá stavební kameny pro nukleové kyseliny, které chemicky modifikuje. Studuje tak biologickou aktivitu látek, jež se mohou použít pro vývoj potenciálních léčiv. S Akademickou prémií bude mít jistotu, že svou skupinu bude dále rozvíjet. Jen z grantů ji v tuto chvíli prý uživit nemůže.

Hocek uvedel, že se týmu podařilo se dostat do světové špičky v oboru bioorganické chemie nukleových kyselin. Jeho největší konkurenti z Německa, Británie nebo USA mají početnější skupiny.

Genetik Pravenec z Fyziologického ústavu chce naopak objasnit, jak sůl způsobuje vysoký krevní tlak. Pravenec je na Fyziologickém ústavu vedoucím oddělení Genetiky modelových onemocnění, působí také na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Patří k mezinárodně uznávaným vědcům v oblasti genetiky komplexních znaků u zvířecích modelů. V rámci projektu, který byl podmínkou pro získání prémie, chce testovat hypotézu, jakým způsobem nadbytek soli způsobuje hypertenzi.

Pravencův tým je osmičlenný. Pravenec ve své laboratoři na zvířecích modelech zkoumá, jaké genetické varianty způsobují běžné choroby, jako je například vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Peníze využije i na zakoupení unikátního měřícího systému.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!