Česko a Slovensko jsou mezi těmi zeměmi Evropské unie, které chrání lidi před pasivním kouřením jenom nedostatečně, nebo dokonce vůbec

Upozorňuje na to bruselská organizace Partnerství bez kouře (Smoke Free Partnership - SFP). Ta upozornila Česko i Slovensko, že pokud chtějí dodržet svoje mezinárodní závazky, musejí výrazně zlepšit svoje protikuřácké zákony.

SFP poukazuje na to, že v Česku neplatí zákaz kouření v restauracích a barech a že kouřit v práci je zakázáno jen v části. Ve skupině „hříšníků“, kteří mají měkké protikuřácké zákony, nebo je nevynucují, je ještě Řecko, Rumunsko a Rakousko. Podle Florence Bertelettiové, ředitelky SFP, se vlády některých zemí nestarají o to, aby se policisté naučili trestat ty, kdo nerespektují protikuřácké zákony.

Mezi evropské premianty v boji proti kuřákům patří Irsko, Británie, Španělsko nebo Maďarsko. Bertelettiová uvedla, že zkušenosti z těchto zemí ukazují, že zákony zakazující kouření jsou efektivní, těší se podpoře, jsou vynutitelné a nenesou s sebou velké náklady.

Server Euobserver připomíná, že podle odhadů z roku 2006 v důsledku pasivního kouření ročně v Evropské unii zemře 79 000 lidí a vášeň pro tabák každý rok stojí život 700 000 lidí v EU.

Jednotliví členové Evropské unie mají asi rok na to, aby do svých zákonů zahrnuli tvrdší předpisy ohledně výroby nebo prodeje tabákových výrobků. Na ploše krabičky s cigaretami se například rozšíří varování před negativními zdravotními dopady kouření, upozornění by také měla mít formu obrázku.

Vláda ČR plánuje zavést zákaz kouření na veřejných prostorách. Za jeho porušení by podle návrhu Ministerstva zdravotnictví ČR kuřákům hrozila pokuta 5 000 Kč, provozovatelům restaurací až 50 000 korun. V současnosti se majitelé restaurací, kaváren nebo barů mohou sami rozhodnout, zda si hosté v jejich podniku smí zapálit nebo ne. U vchodu je na to musejí upozornit příslušnou cedulkou.

Kategorie