Od ledna 2016 mohou rodiče spořit svým dětem na důchod se státním příspěvkem. Novinka zatím velký zájem nevzbudila, lidé o ní spíše nevědí. O dětské smlouvy měly zájem penzijní společnosti, uvádí server Aktuálně.cz. Novinka prosazená vládou má posílit zodpovědnost za vlastní důchod - od dětství má vést lidi k tomu, aby si spořili a nespoléhali výhradně na stát.

Dětská spoření se zhodnocují stejně jako klasické spoření na důchod, tedy podle zvolené investiční strategie. Neliší se ani velikost státního příspěvku - minimum je 90 korun za měsíčně uložených 300 korun, maximum od státu je 230 korun za uložených 1000 korun.

Na daňový odpočet ale není u dětských smluv nárok. Podle zákona lze od základu daně odečíst příspěvek v příslušné výši zaplacený poplatníkem na jeho penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Pokud tedy budou rodiče platit příspěvek svým dětem, nebudou si tento příspěvek moci odečíst ze svého daňového základu.

Zákon na druhou stranu umožňuje dětem, aby si po dosažení 18 let věku mohly vybrat třetinu částky, kterou jim rodiče naspořili. Pro změny v dětských smlouvách navíc rodiče nepotřebují souhlas soudů, jako tomu je u stavebního spoření. V případě nouze lze smlouvu zrušit a naspořené peníze vybrat - ovšem bez státního příspěvku.

Penzijní společnosti plánují novinku postupně zviditelňovat reklamní kampaní na billboardech, v rádiích a na webu.

 

Kategorie