Firmy ušetří na nemocenské za zaměstnance. Místo 21 dnů budou platit jen dva týdny.

Dva roky zaměstnavatelé vyplácejí svým pracovníkům náhradu mzdy za první tři týdny nemocenské. Od nového roku se tato doba zkrátí na 14 dnů, benefit v podobně nižšího odvodu sazby pojistného na nemocenské pojištění firmám zůstává. Ministerstvo práce a sociálních věcí se vrací k původní praxi, kdy zaměstnavatel hradil pracovníkům "ze svého" pouze dva týdny pracovní neschopnosti a úhradu delší nemocenské pak platil stát.

Na začátku roku 2011 se v souvislosti s úspornými opatřeními ve státním rozpočtu dočasně prodloužilo období poskytování náhrady mzdy zaměstnavatelem ze 14 na 21 dnů. Zaměstnavatelům se proto snížila sazba pojistného na nemocenské pojištění z 3,3 na 2,3 procenta. České správy sociálního zabezpečení potvrdila, že nižší sazba, tedy 2,3 procenta, firmám zůstává i v novém roce.

V případě, že zaměstnanec onemocní před koncem roku a jeho pracovní neschopnost přetrvá až do roku následujícího, pro firmu zůstává vše při starém. Pokud bude zaměstnanec uznán práce neschopným nebo mu bude nařízena karanténa ještě v roce 2013 a pracovní neschopnost či karanténa bude přecházet do roku 2014, musí zaměstnavatel poskytovat náhradu mzdy postaru, tedy v prvních 21 dnech jejího trvání.

K velké systémové změně v oblasti nemocenského pojištění došlo na začátku roku 2009. Zaměstnavatelé mají od tohoto data podle zákoníku práce povinnost poskytovat náhradu mzdy zaměstnanci, který byl uznán práce neschopným po dobu 14 dnů.

Zaměstnanci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) provedli od začátku letošního roku téměř 111 tisíc kontrol lidí v pracovní neschopnosti, to znamená každého devátého nemocného zaměstnance. Téměř dva tisíce z nich podmínky pracovní neschopnosti porušilo a o nemocenskou tak přišlo nebo jim byla vyplacena nižší částka.

Kategorie