Stanovit léčbu rakoviny přímo na míru stavu a potřebám pacienta pomáhají v některých případech imunoanalytická vyšetření. Zjišťuje se třeba vyšší míra určitých látek v krvi či moči. Takové doplňkové testy mohou prostřednictvím vyhledání známek v organismu, nádorových markerů, pomoci včas určit nádor, jeho agresivitu nebo účinnost léčby, uvedl náměstek ředitele Fakultní nemocnice Plzeň a vedoucí lékař tamní imunoanalytické laboratoře Ondřej Topolčan.

V Plzni, která je centrem regionu s největším výskytem rakoviny v Česku, je imunoanalytické vyšetření běžné například u všech pacientů s rakovinou prostaty, prsu a tlustého střeva, zatímco v jiných nemocnicích se takto cíleně vyšetřuje 50 až 70 procent těchto druhů nádorů. Ne vždy totiž lékaři považují tyto testy za potřebné a přínosné.

Zatím se podle Topolčana nádorová léčba stanoví přesně na míru konkrétnímu pacientovi s rakovinou tak u deseti případů ze sta. Do budoucnosti je cílem "ušít" na míru větší počet případů. Znamená to najít metody, aby byly naprosto spolehlivé a vyhovující danému účelu. Ne všechny nádory produkují markery, z nichž lze takový postup vyvodit.

Podle vyšetření nádorových známek mohou lékaři v některých případech rakoviny například přistoupit k radikální, nebo naopak šetrnější léčbě.

Specialitou plzeňské laboratoře, která je podle Topolčana se čtvrt milionem vyšetření ročně nejvytíženější v Česku, je kromě zjišťování nádorů prostaty také problematika metastáz jater při rakovině tlustého střeva a prsu.

Díky vyšetřením imunoanalytické laboratoře mohou lékaři kontrolovat efektivnost léčby těchto metastáz a do budoucna lépe stanovit další prognózy a vývoj. Z krve odebrané před operací dovedou lékaři zjistit, zda určitý typ metastáz v játrech je buď málo, nebo hodně závažnýl. I díky tomu pak může lékař pacientovi stanovit potřebnou frekvenci následných kontrol.

Kategorie