Současný ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně Jiří Vorlíček dne 2. 9. 2014 sdělil, že se rozhodl rezignovat kvůli věku (70) na post ředitele. MOÚ povede jeho bývalý ředitel a současný senátor Jan Žaloudík.

Žaloudík vedl ústav, který je největším onkologickým centrem v zemi, v letech 2000 až 2001. Kdy Žaloudík vystřídá ve funkci Vorlíčka, o tom rozhodne ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v nejbližších dnech.

Žaloudík uvedl, že dosud nebyl oficiálně informován o tom, že uspěl ve výběrovém řízení na ředitele ústavu. Bude pokračovat v tom, co v MOÚ dělal v různých pozicích po 30 let. Zdůraznil, že nemá v plánu zásadní změny; chce navázat na rozvíjení ústavu jako špičkového pracoviště.

Vorlíček je rád, že ústav povede onkolog, který věci rozumí. Je přesvědčen o tom, že jeho nástupce udělá vše pro další rozvoj ústavu. Vorlíček se rozhodl rezignovat počátkem dubna 2014.

Výběrové komisi Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR) se na post ředitele přihlásilo pět kandidátů. Žaloudíka vybrala29. 8. 2014 na funkci ředitele ústavu komise složená ze 24 odborníků.

Žaloudík v minulosti působil v Masarykově onkologickém ústavu nejprve jako lékař, pak ředitel, následně náměstek ředitele a do roku 2010 opět jako lékař. Na postu šéfa ústavu skončil v roce 2001, kdy na něj rezignoval. Odstoupil, aby mohl kandidovat na děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde působil až do roku 2009. Současně pracoval až do roku 2010 jako lékař ústavu. Z něj pak byl propuštěn pro údajnou nadbytečnost.

Vorlíček připomněl, že pro ústav bude klíčová plánovaná rekonstrukce Bakešova pavilonu, která přijde na zhruba 200 až 300 miliónů Kč. Zatím na ni ústav nesehnal peníze. V pavilonu sídlí Centrum preventivní onkologie, interna i chirurgie.

Za svůj úspěch považuje Vorlíček to, že za jeho působení ve funkci vznikly v ústavu dvě nové budovy, zařízení získalo četné špičkové přístroje a především podstatné rozšířilo svůj výzkum. Vorlíček považuje Masarykův onkologický ústav za perlu českého zdravotnictví. Je to největší onkologické centrum v ČR, na rozdíl od ostatních center, která jsou součástí nemocnic, jde o samostatné zařízení. Na 220 lůžkách hospitalizuje ročně na 10 000 pacientů a v ambulancích ošetří 200 000 lidí.

Kategorie