V současné době pobírá celkem 102 000 lidí starších 80 let, o které se stará jiná fyzická osoba (např. příbuzný) nebo asistent sociální péče, příspěvek na péči. Dávku jim vyplácí Úřad práce ČR (ÚP). Celkem ji v České republice dostává 320 tis. lidí. V srpnu činil celkový objem takto vyplacených peněz 6,5 mld. Kč.

Populace České republiky rychlým tempem stárne. Podle nejnovější projekce obyvatelstva ČR do roku 2050, kterou vypracoval Český statistický úřad, bude ve společnosti přibývat lidí starších 65 let, jejichž počet se k uvedenému datu zdvojnásobí. Obyvatel nad 85 let by mělo být dokonce 5x více.

Vzhledem k tomu, že právě osoby starší 80 let, jsou skupinou obyvatel, která často není schopná se o sebe plnohodnotně starat a zbytečně tak končí v ústavech, přichází občanské sdružení Život 90 s celorepublikovou informační kampaní s názvem „Žít déle doma“. Je zaměřená na prevenci umisťování starých lidí do ústavů trvalé péče. Představuje alternativní možnosti a služby, které mohou využívat jak senioři, tak jejich rodiny. Kampaň finančně podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřad práce bude partnerem pro její realizaci v praxi, například prostřednictvím nástrojů v rámci aktivní politiky zaměstnanosti.

Podpora kvality bydlení a upřednostnění domácí péče před tou ústavní, bude nejen efektivnější a méně nákladná, ale hlavně reaguje na přání mnoha seniorů, kteří chtějí zůstat doma co nejdéle a chtějí, aby sociální i zdravotní služby přicházely za nimi do jejich přirozeného prostředí. Pokud je člověk závislý na pomoci druhé osoby, může si zažádat o příspěvek na péči. Ten se pohybuje v rozmezí od 800 – 12 tis. Kč měsíčně, záleží na stupni závislosti žadatele (celkem jsou čtyři). Z těchto peněz může zaplatit za potřebnou pomoc nejen poskytovateli sociálních služeb, ale také třeba asistentovi či příbuznému, který se o něj stará v jeho přirozeném prostředí. Příspěvek vyplácí ÚP lidem, kteří nezvládají minimálně tři z deseti základních životních potřeb (mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví a osobní aktivity). Doba, po kterou tato péče probíhá, se v případě II. – IV. stupně, u dětí do 10 let i I. stupně, započítává jako doba, která zakládá účast na důchodovém pojištění. Zároveň v těchto případech hradí stát zdravotní postižení jak za pečující osoby, tak i za příjemce dávky.

 

Kategorie