Bezplatná Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí s číslem 116 006, kterou provozuje Bílý kruh bezpečí (BKB), zaznamenala za prvního půl roku provozu přibližně 3000 telefonátů. Prezidentka BKB Petra Vitoušová uvedla, že linka je v provozu nepřetržitě a zdarma. Právě to pravděpodobně vedlo k tomu, že přibylo telefonátů seniorů.

Linka byla spuštěna v lednu 2015 a od února se jí BKB snaží propagovat v kampani. Kampaň znamenala okamžitě stoprocentní nárůst telefonátů. Stoprocentní nárůst znamenal, že začalo volat zejména mnohem více seniorů,pro něž je podstatné, že linka je bezplatná.

K nejčastějším klientům patří kromě seniorů lidé ve věkové skupině 25 až 40 let. Linka je diskrétní. Není viditelné ani číslo, z něhož klienti volají. To je standard, který nesmí být porušen.

Nejčastěji se lidé na linku obracejí s problematikou domácího násilí, sexuálními delikty a také stalkingem neboli nebezpečným pronásledováním.

Moravskoslezský kraj je pro BKB, který má v regionu pobočku v Ostravě, specifický hlavně domácím násilím. Situace souvisí se sociálním statusem lidí. Nedostatek práce a třeba následná konzumace alkoholu vytváří podmínky pro vznik domácího násilí.

Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové je existence bezplatné linky nesmírně důležitá. Bezplatná linka zvyšuje dostupnost pro celé spektrum obětí. Podstatné je podle ní, že jde o linku, protože řada obětí má s určitým odstupem od zločinu různé bloky v tom, aby šli a tváří v tvář s někým promluvili o tom, co zažili. Navíc je velmi důležité, aby první kontakt s obětí byl vysoce kvalitní, což linka nabízí, protože na ní pracují školení lidé.

Linka pomoci obětem je v Česku bezplatně provozována vůbec poprvé. Slouží k tomu, aby volajícímu poskytla první informace, podporu a pomohla mu orientovat se v nastalé situaci.

Kategorie