Z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) aktuálně vzešel návrh, aby firma, která přijme nezaměstnanou matku s malým dítětem, mohla uplatňovat slevy na sociálním pojištění. MPSv ČR dále navrhne mechanismus dělení rodičovské dovolené.

S malými dětmi doma zůstávají většinou jejich matky. To se ale má změnit. Hospodářské noviny uvádějí, že ministryně práce a sociálních věcí se svým týmem vymýšlí, jak na rodičovskou dovolenou dostat v podstatně větší míře i otce.

Mechanismus dělení rodičovské by měl fungovat následovně - po narození dítěte se rodiče rozhodnou, kdo z nich zůstane doma a jak dlouho. Tak je tomu i dnes, nově by ale druhý z rodičů měl nárok na pár měsíců svého partnera doma vystřídat. Nebylo by to povinné, pokud by toho ale manželé nevyužili, přišli by o peníze.

Rodičovský příspěvek, který stát lidem posílá po narození potomka, je celkem 220 tisíc korun a platby jsou rozložené do 24, 36 či 48 měsíců. Podle Marksové je reálné začít na jednom až dvou měsících. Kdyby toho druhý rodič nevyužil, o tu dobu by se rodičovská zkrátila. Ještě před volbami v roce 2013 přitom zvažovala mnohem přísnější variantu. Tehdy chtěla, aby po vzoru skandinávských zemí otcové na rodičovskou dovolenou museli.

Dělená rodičovská u expertů naráží. Je určitě dobrý nápad motivovat otce, aby se zapojili do péče o děti, ale je otázka, jestli si rodiny budou moci dovolit, aby otcové vyměnili svou mzdu za rodičovský příspěvek, řekla Klára Kalíšková z pražského institutu CERGE-EI.

S nápadem na dělenou rodičovskou nesouhlasí ani Unie otců. Předseda Valentin Papazian uvedl, že rodinám i ekonomice prospěje, když všichni, včetně státu, budou vážně respektovat oba rodiče. Ti si ovšem jako svobodní občané sami a dobrovolně zvolí péči, která jim kdy vyhovuje.

Pro české otce chystá MPSV ČR ještě jednu změnu - uzákonit nárok na týdenní volno v případě narození dítěte. Otcovská dovolená v šestinedělí by se čerpala z nemocenské.

Kategorie