Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) se chystá navrhnout Vládě ČR zvýšení minimální mzdy od ledna 2016 o 700 korun. Vyplývá to z jednání celostátní tripartity s tripartitami krajskými. Nejnižší výdělek by se tak zvedl z nynějších 9200 na 9900 korun. Odbory požadovaly přidání o 1 000 Kč, zaměstnavatelé se klonili k 500 Kč.

Tripartita o minimální mzdě jednala v květnu 2015. Na výsledné částce se nedohodla. V brzké době tak rozhodne Vláda ČR. Rozhodnutí Vlády se bude pohybovat v mantinelech mezi 500 a 1 000 korunami, které navrhli odboráři a podnikatelé.

Minimální mzda se zvýšila naposledy v lednu 2015 o 700 korun na 9200 korun. Vláda se v koaliční dohodě a programovém prohlášení zavázala, že by se nejnižší zaručený výdělek měl postupně přiblížit dvěma pětinám průměrné mzdy. Ta v prvním čtvrtletí 2015 dosahovala 25.306 korun. Dvě pětiny tedy odpovídají částce 10.122 korun. Podle MPSV by se muselo každý rok přidávat o tisíc korun, aby Vláda předsevzetí dodržela. Nejnižší výdělek nyní představuje asi 36,4 procenta průměrné mzdy.

Minimální mzdu pobírala 2,3 procenta zaměstnanců v Česku. Čistý nejnižší výdělek činí 8188 korun. Podle MPSV je tak o téměř 1500 korun nižší než hranice příjmové chudoby. To kritizují odbory. Podle nich je nepřijatelné, aby se člověk prací neuživil.

Zástupci zaměstnavatelů už dřív označili požadavek odborů na růst o 1 000 Kč za přemrštěný. Podle nich se řada podniků teprve vzpamatovala z krize a zvýšení minimální mzdy by vyvolalo tlak i na růst ostatních výdělků. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý uvedl, že by zaměstnavatelé nechtěli přijímat nové zaměstnance, měli by snahu vyplácet část mezd načerno a přes hospodářské oživení by se zaměstnanost nezvyšovala. Podle odborů ekonomika ale roste a firmy mají zisky, promítnout by se to tedy mělo i do odměňování pracovníků. Odbory poukazují na to, že se příjmy v Česku zvedají jen pomalu. Odbory uvedly, že na výdělky jako ve vyspělých evropských zemích by Češi a Češky dosáhli zhruba za sto let.

Kategorie