Vláda ČR dne 18. 5. 2015 schválila návrh zákona o ukončení důchodového spoření a návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ukončení důchodového spoření (č. j. 219/15).

Materiál schválený Vládou České republiky obsahuje konkrétní řešení ukončení systému. Problematika byla široce diskutována v rámci práce Odborné komise pro důchodovou reformu, která zahrnula i konzultace s dotčenými subjekty.

Ukončení důchodového spoření se navrhuje realizovat tak, aby byla plně respektována vlastnická práva účastníků a byly minimalizovány dopady na dotčené subjekty, a to jak administrativní zátěž státní správy a penzijních společností, tak účastníků systému.

Vláda schválila definitivní ukončení druhého pilíře důchodového spoření ke konci roku 2016. Podle návrhu by ve druhém pilíři nemělo být možné od začátku roku 2016 spořit a peníze by měli účastníci dostat zpět do konce uvedeného roku.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (PSP ČR)na konci dubna 2015 schválila vládní novelu, která uzavírá fondy druhého důchodového pilíře pro nové klienty. Cílem je zamezit spekulativním snahám přihlásit se na poslední chvíli do systému a získat případné výhody od státu.

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase. Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Využilo toho kolem 83.000 lidí.

Důchodové fondy by měly být podle schváleného návrhu Ministerstva financí ČR zrušeny k 1. červenci 2016 a tímto dnem vstoupit do likvidace. Ta by měla být ukončena převedením prostředků a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017.

Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo doplňkové penzijní spoření (tzv. III. pilíř). Pokud účastník nezareaguje na výzvu penzijní společnosti k volbě způsobu vypořádání prostředků, penzijní společnost převede tyto prostředky na určený účet správce pojistného a následně na osobní daňový účet účastníka.