České zdravotnictví na léčbu komplikací, způsobených nevhodnými kombinacemi léků, vydá ročně odhadem 1 miliardu Kč.

Dle serveru E15 to uvedl to Josef Suchopár, analytik společnosti Infopharm, s odkazem na výzkum v britské nemocnici, velikostí srovnatelné s našimi krajskými.

Za půl roku v ní kvůli nežádoucím účinkům léků zemřelo 28 lidí. K předepisování nevhodných kombinací léků obvykle dochází, když pacient chodí k několika lékařům současně a tito nemají přesný přehled o tom, jaké léky bere.

Nově mohou lidé využít internetovou poradnu Znám své léky, kterou vytvořila Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Během pilotního projektu tu od června 2014 konzultovalo své léky 750 pacientů, odhaleno bylo 150 potenciálně problematických interakcí, a dokonce 40 vysloveně škodlivých případů, kdy pacient bral stejný lék pod různými značkami dvakrát. S odborným komentářem z poradny má pacient navštívit svého lékaře.

Výkonný ředitel Asociace Jakub Dvořáček uvedl, že poradna by měla umožnit úsporu zdravotnického systému.

Nejlepší prevencí špatného předepisování léků je podle odborníků elektronizace. Ve Švédsku například hlídá nevhodné kombinace léků počítačový program zabudovaný přímo v on-line systému, ve kterém lékaři píší recepty.

Kategorie