Nezaměstnanost v červnu 2015

Česká republika měla v červnu 2015 po Německu druhou nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech členských států EU, když dosáhla hranice 4,9 procenta. Vyplývá to z posledních dostupných údajů statistického úřadu Eurostat.

Jde o nejlepší výsledek v novodobé historii. Pozitivní výsledky přináší nový přístup Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) k řešení nezaměstnanosti, nastoupený v uplynulých dvou letech. Jako úspěšná se ukazuje koncepce státní politiky zaměstnanosti, která se projevuje podstatným zvýšením prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti a výraznou podporou osob znevýhodněných na trhu práce.

Pozitivně se projevuje i skutečnost, že Úřadu práce ČR byly vráceny funkce, kterých pozbyl za úřadování ministra Drábka. Osvědčuje se zejména rozhodnutí nového vedení MPSV více naslouchat požadavkům zaměstnavatelů a lépe reagovat na jejich potřeby.

Německo podle Eurostatu vykázalo za červen míru nezaměstnanosti 4,7 %, u třetí Malty činila 5,5 %. Slovensko mělo míru nezaměstnanosti 11,8 %. Nejhůře si v EU stojí Řekové, kde byl bez práce každý čtvrtý (25,6 %). Míra nezaměstnanosti dosáhla v Evropské unii hodnoty 9,6 %, ve vlastní Eurozóně byla vyšší (11,1 %).

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!