Na trh míří nové přelomové léky. Například evropští regulátoři nedávno schválili nový lék na léčbu vysokého cholesterolu a vakcínu proti malárii, společnost Eli Lilly vkládá naděje do nového léku proti Alzheimerově chorobě. Ten by mohl zpomalit postup nemoci nebo ji dokonce zastavit.

Na účinný lék proti Alzheimerově chorobě čekají na celém světě miliony lidí. Nyní se zdá, že mají novou naději. Americká farmaceutická firma Eli Lilly nedávno oznámila, že její přípravek Solanezumab dokáže výrazně zpomalit postup této nemoci. A v případě, že se choroba odhalí včas, by ji lék mohl podle expertů dokonce zastavit úplně. To by byl přelom, protože nyní lékaři nemocným předepisují léky, které pouze mírní příznaky.

Solanezumab ještě čekají dlouhé testy. Pokud se ale nakonec prokáže, že umí zpomalit nebo zastavit postup Alzheimerovy choroby, bude to zásadní obrat ve zdravotnictví. Pro firmu Eli Lilly to pak bude znamenat raketový nárůst příjmů.

Přípravek na léčbu Alzheimerovy choroby však není jediným slibným lékem, který by mohl výrazně zlepšit život pacientů. Evropští regulátoři schválili přípravek Repatha na snížení vysokého cholesterolu od firmy Amgen. Ten na rozdíl od současných léčiv mnohem rychleji snižuje podíl "špatného" cholesterolu v krvi.

Léčba jednoho pacienta lékem Repatha vyjde na 3750 dolarů ročně, tedy v přepočtu zhruba na 91 tisíc korun. Za rok by firma Amgen měla jen v Evropě na prodeji tohoto léku utržit na 26 milionů dolarů (629 milionů korun).

Bruselské úřady schválily také vůbec první vakcínu proti malárii, kterou zhruba po 30 letech výzkumů vyvinula britská firma GlaxoSmithKline. Ta bude určena jen pro děti, u kterých snižuje pravděpodobnost nakažení o třetinu až polovinu. Do budoucna by ale měla posloužit coby základ pro vývoj mnohem účinnější vakcíny.

Nové a přelomové léky z posledních týdnů povzbuzují optimismus spojený s akciemi farmaceutických firem, jež se v posledních letech potýkaly s "pádem z patentového útesu", kdy vypršely patenty na celou řadu klíčových léků. Ty pak převzali výrobci generik − tedy léčiv, na která se podobná ochrana nevztahuje, a jsou proto mnohem levnější. Nyní se ale karta obrací a firmy slibují další nadějné preparáty. Objevují se nové technologie, které umožňují bojovat s chorobami tak jako nikdy dříve, uvedl výkonný ředitel švýcarského koncernu Novartis Joe Jimenez.

Ne všichni experti ale sdílí tento optimismus. Varují, že vývoj léků je velmi nákladný a vyjde na miliardy dolarů. Třeba zmíněný lék z laboratoří Eli Lilly musí ještě projít dalším kolem klinických testů. Dodávají také, že farmaceutické firmy se ve světě kvůli krizi potýkají se škrty ve zdravotnictví, což by je mohlo v budoucnu ohrozit.

Eli Lilly podobné námitky odmítá. Doufá, že její nový lék na Alzheimerovu chorobu umožní pacientům déle žít plnohodnotný život bez toho, aby byli závislí na neustálé pomoci. A tím klesnou výdaje celého zdravotnického systému. Například jen v USA trpí touto nemocí pět milionů lidí, kteří potřebují nákladnou péči.

Kategorie