Omezení reexportu léků

Česká republika připravuje nová opatření proti reexportu léků do zahraničí. Inspirovala se Slovenskem, které upravilo podmínky vývozu léčiv do ciziny už v minulosti.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který v Bratislavě jednal s ministry ze zemí visegrádské čtyřky a dalších států mj. i o zpětném vývozu léčiv do zahraničí, uvedl, že občas dochází k tomu, že je ohroženo zásobování klíčovými léky. I z hlediska vývoje na trhu, kdy český systém stanovování cen léků tlačí výrobce k dalšímu snižování (cen), tak může být reexport problémem.

Nový systém bude podle ministra vycházet z průběžných informací ohledně zásob konkrétního léku. V okamžiku, kdy Státní ústav pro kontrolu léčiv zjistí, že dochází k ohrožení, může zasáhnout a navrhnout MZ ČR opatření na konkrétní dobu, kdy bude zakázán reexport léků. Příslušná vyhláška ministerstva by měla být hotova do konce roku 2014.

Možnost zakázat vývoz konkrétního léku umožňuje český právní řád už v současnosti. Podle ministra však v této oblasti chybějí sankce, které chce stát zavést. Ministrstvo zdravotnictví ČR  v roce 2014 zakázalo vyvážet z ČR například lék Actilyse, který je určen k rozpouštění krevních sraženin u pacientů s infarktem či mrtvicí.

Opatření na omezení reexportu léků, v případě jejich nedostatku na domácím trhu, v minulosti zavedlo Slovensko. Tamní Státní ústav pro kontrolu léčiv tuto pravomoc poprvé využil v roce 2013 u léku na epilepsii Lyrica.

Pro zamezení vývozu je možné využít ustanovení práva EU - pokud je ohroženo zásobování klíčovými léčivy, tak členský stát může zasáhnout a omezit reexport.

Jak v Česku, tak na Slovensku jsou ceny léků nižší než v řadě jiných evropských zemí. Právě levnější léčiva podle odborníků přispívají k jejich skupování a následnému vývozu do ciziny.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!