Přes 13 procent lidí potřebuje kvůli své nevyléčitelné nemoci každodenní odbornou péči. Podle odborníků ale chybí systém, který by ji pacientům zajistil. Paliativní medicína, která se specializuje na dlouhodobě nemocné, se v Česku rozvíjí jen pomalu a pomáhá spíše rodinám, které se o své blízké starají doma. Nedostatek je i geriatrů, Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) jim chce navíc výrazně prodloužit studium.

Ročně umírá v Česku kolem 120 tisíc pacientů, z toho 80 tisíc by potřebovalo i paliativní péči, což není zabezpečeno, uvádí primářka oddělení následné péče Bílovické nemocnice Dagmar Palasová.

Náměstek ministra zdravotnictví Jozef Vymazal vidí určitý trend do budoucna, že pacienti vyžadující paliativní péči budou moci být doma za pomoci mobilních týmů lékařů a sester, kteří za nimi budou dojíždět.

Od dubna 2015 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) mobilním hospicům hradit část nákladů na jejich provoz. 7 zařízení v roce 2015 dostalo 11, 4 milionu korun. Peníze však pomůžou jen rodinám, které se s pomocí zdravotníků o své blízké starají doma. Podle odborníků by se Česko mělo inspirovat Velkou Británií, kde je systém péče o nevyléčitelně nemocné nejpropracovanější.

Kategorie