Poslanci Evropského parlamentu hledají shodu s Komisí a Radou na znění rozhodnutí o zřízení platformy pro předcházení nehlášené práci. Platforma se má skládat z vnitrostátních donucovacích orgánů, které nominuje každá členská země a z Evropské komise. Socialista Pirinski, který je zpravodajem návrhu, tvrdí, že nejde jen o represi, ale i o nastavení možností, jak nehlášenou práci legalizovat. 

Výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) schválil návrh zprávy již v květnu a plenární zasedání Evropského parlamentu má o zprávě hlasovat až na podzim, ale kvůli citlivosti tématu byl trialog zahájen již nyní a o výsledcích jednání budou členové výboru informováni na schůzi výboru EMPL ve středu 15. července 2015.

Práce "na černo" je problémem napříč Evropskou unií, ale nejvíce zasahuje Řecko. V roce 2013 uvedlo 30% řeckých respondentů průzkumu Eurobarometr, že se setkávají s nedeklarovanou prací. V roce 2007 to bylo jen 17%. Za Řeckem následuje Nizozemsko a Lotyšsko. Objem práce na černo se mezi léty 2007-2013 dle výsledů průzkumu podařilo snížit např. ve Švédsku, Dánsku, Belgii a Rakousku. V České republice v tomto období vzrost objem práce "na černo" z 15% na 19%, čímž jsme se dostali na 7. místo mezi státy EU. Nejčastější je práce na černo ve stavebnitcví a v opravě automobilů.