Některé nemocnice pravděpodobně zaměstnancům platy od ledna 2015 nezvýší. Zdravotnické odbory tuto situaci řeší s kraji . Velký problém hlásí zejména LDN a celá následná péče, kde úhradová vyhláška nedává podle zaměstnavatelů dostatek prostředků. Přehled o situaci v jednotlivých nemocnicích odbory nezveřejnily, situace se prý mění každým dnem. Jasno bude podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové koncem února 2015, až lidé výplaty skutečně dostanou.

Pokud analýzy prokážou, že úhradová vyhláška neumožňuje nemocnicím zvýšení platů, budou odbory požadovat sjednání nápravy. Budou usilovat, aby byla provedena úprava buď úhradové vyhlášky, nebo byly zařízením, která na to nemají, poskytnuty mimořádné dotace. Problém podle Žitníkové není v objemu peněz, ten v systému je, ale v nastavených pravidlech. Pravidla bude potřeba opravit.

Podle vládního slibu mají od ledna 2015 dostat o pět procent navýšené platy zaměstnanci všech státních, krajských, městských či soukromých nemocnic a zařízení následné péče. Stoupnout mají i v sociálních službách.

Podle ankety Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) zvýšilo od ledna 2015 platy 28 příspěvkových organizací, jež jsou členy AČMN a řídí se tabulkami. Z nemocnic bez tarifních tabulek nehodlá mzdy vůbec zvyšovat osm, od ledna 2015 je zvýší třetina a v průběhu roku zhruba 43 procent.

Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů informoval předsedu vlády, že vyhláška dává nemocnicím méně, než potřebují. Podle ministerstva ale některé akciové společnosti, kde státní tabulky nemají a ministerstvo jim navýšení nemůže nařídit, zřejmě chtějí zvýšené příjmy využít spíše na pokrytí starších dluhů. MZ ČR i odbory trvají na tom, že zvýšené platby od pojišťoven musejí managementy rozdělit do platů.

Kategorie