Úřad práce ČR (ÚP ČR) zveřejnil aktuální výsledky o počtu uchazečů o zaměstnání. K 28. únoru 2014 hledalo práci celkem 625 390 lidí. To je ve srovnání s předchozím měsícem o 3 884 (0,6 %) uchazečů méně. Meziročně pak o 31 707 osob více. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 610 729 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání). Podíl nezaměstnaných zůstal na hodnotě 8,6 % (leden 2014 – 8,6 %, únor 2013 – 8,1 %). Práci hledalo 8,2 % žen a 9 % mužů.

V evidenci ÚP ČR byli nejčastěji klienti se základním vzděláním a vyučení. Dále pak mladí lidé mezi 20 – 29 lety a uchazeči nad 50 roků. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR zvýšenou péči.

Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali administrativní pracovníci, montážní, manipulační, pomocní a nekvalifikovaní dělníci, řemeslníci, prodavači, číšníci, servírky či zedníci.

Zaměstnavatelé měli v únoru 2014 zájem nejčastěji o strážné, seřizovače, obsluhu CNC strojů a obráběcích strojů, soustružníky, frézaře, svářeče, kovodělné dělníky, finanční poradce, uklízeče, zdravotní sestry a lékaře, programátory, řídící pracovníky v dopravě, dále pracovníky v logistice, gastronomii a pomocné pracovníky ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, operátory call center, řidiče nákladních automobilů, elektrotechniky, zedníky či zámečníky. Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí.

Vývoj na trhu práce pozitivně ovlivňují nástroje, které Úřad práce ČR uplatňuje v hojné míře v rámci aktivní politiky zaměstnanosti (APZ).

Více informací v příloze.

Kategorie