22 lékařů podiatrů dokončilo certifikovaný kurz. Cílem je proškolit jich tolik, aby v Česku bylo minimálně sto podiatrických center a péče byla dostupná ve všech regionech. Donedávna byly v zemi jen čtyři podiatrické ambulance,

Podiatrie jako lékařský obor pečující o nohu není Čechům moc známá a také podiatrů je v Česku málo, uvedla dále předsedkyně České podiatrické společnosti o.s. a bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Pro pacienty to znamená, že budou mít možnost ve svém okolí, kde bude školený podiatr působit, získat přesnější diagnostiku svých problémů s nohou, se kterými mohou souviset například i bolesti hlavy či bederní páteře.

Podiatrie pomůže pacientům, u nichž rentgen neukázal žádné změny na páteři, které by mohly být zdrojem bolestí, a normální nálezy mají i z hlediska funkce nohy. Spadlá klenba na jedné straně může vést k poruchám statiky a zatěžování celého pohybového aparátu. Podiatrická péče může podle Součkové přispět k tomu, že pacient nemusí podstoupit operaci, nebo se operace oddálí. Podiatři využívají možností konzervativní léčby, jako je přesné vyšetření s uvolněním nohy, použití korektorů či stélka, která s botou a nohou vytváří biomechanický celek.

V podiatrickém centru by podle plánů odborné společnosti měl být vedle podiatra také fyzioterapeut, protetik a erudovaný pedikér, který by řešil například zarůstající nehty, otlaky a kuří oka. Pedikérskou péči zdravotní pojišťovny nehradí, péče podiatra je hrazena za pomoci kódů pro ortopedickou protetiku. Nově proškolení lékaři získali možnost, vykazovat pojišťovně tzv. kód pedobarografie, což je vyšetření plosky chodidla na speciálním přístroji.

Na podiatrii se specializují ortopedi, chirurgové, neurologové a rehabilitační lékaři. Do budoucna by společnost chtěla prosadit vznik samostatného oboru.

Podiatrie má v USA či Británii více než stoletou tradici. V Česku vznikla odborná společnost v roce 2001 a deset let na to byla přijata za člena Světové podiatrické společnosti (FIP).

Kategorie