Přestože provozovatelé dlouhodobých ubytoven musí vypracovat či doplnit do konce března 2015 provozní řády, a následně je předložit krajským hygienickým stanicím, dosud tak podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) učinilo jen nepatrné procento z nich.

V případě, že tuto zákonnou povinnost nesplní, nebude moci Úřad práce ČR (ÚP ČR) poskytovat klientům, kteří v těchto zařízeních bydlí, dávky ze systému hmotné nouze. Provozovatelé ubytoven tak mohou těmto lidem značně zkomplikovat život.

Povinnost vypracovat, případně doplnit, provozní řády ukládá provozovatelům dlouhodobých ubytoven novela zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, a s ní související novela zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů.

Provozní řád musí provozovatel ubytovny předložit podle přechodného ustanovení zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví ke schválení příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví, a to nejpozději do 31. 3. 2015.

Provozovatelé, kteří tuto povinnost nesplní, vědomě ohrozí příjemce dávek pomoci v hmotné nouzi. Úřad práce ČR totiž bude od května 2015 v rámci žádostí o dávky přihlížet k tomu, zda ubytovací zařízení splňuje či nesplňuje tzv. hygienické standardy dlouhodobých ubytovacích zařízení.

Provozní řád musí obsahovat informaci o počtu a ploše ubytovacích jednotek a jejich vybavení (WC, sprcha, umývárna a prostor pro vaření nebo ohřev jídla), způsobu vytápění a teplotě vnitřního vzduchu během topné sezóny, zajištění tekoucí pitné a teplé vody v ubytovacích jednotkách a v neposlední řadě také o nejvyšším počtu ubytovaných fyzických osob.
Toto opatření se týká všech ubytoven, ve kterých lidé bydlí v průběhu půlroku déle než dva měsíce.