Smlouvy na protonovou léčbu podepsaly s Protonovým centrem Praha (PTC) po Vojenské zdravotní pojišťovně (VoZP) také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) a Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP). Ostatní tři zaměstnanecké pojišťovny s ním o smlouvě jednají.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na návrh smlouvy od PTC čeká od prosince 2014. Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny i bez smlouvy. Po razantním navýšení ceny ke konci roku 2014 začala VZP posílat pacienty do Mnichova.

V roce 2013 uzavřela s PTC smlouvu Vojenská zdravotní pojišťovna. Ostatní vyčkávaly a léčbu pacientů hradily individuálně. I bez smlouvy ji tak dostal každý nemocný, kterému ji doporučili odborníci z komplexního onkologického centra.

Dva miliony klientů České průmyslové zdravotní pojišťovny a Oborové zdravotní pojišťovny mají podpisem smlouvy jistotu, že v případě potřeby budou léčeni moderní bezpečnou a šetrnou ozařovací metodou. Klasické ozařování je spojeno s léčbou nežádoucích účinků, což výdaje na léčbu zvyšuje. Pojišťovny uspoří výdaje, které by musely vydávat na léčbu sekundárních projevů ozáření. Další finanční prostředky šetří díky výhodným smluvním podmínkám, uvedla mluvčí PTC Iva Taťounová.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý sdělil, že VZP už dva týdny marně čeká na návrh smlouvy od PTC, jednání se protahuje. Podle domluvy mělo centrum předložit návrh smlouvy v prvním lednovém týdnu 2015. Doplnil, že se snaží s PTC domluvit na smluvním vztahu už bezmála dva roky, zatím bezvýsledně. Přesto za tu dobu schválila VZP protonovou terapii celkem pro 63 svých klientů. Pro 41 z nich odsouhlasila léčbu v Praze, zbývajícím 22 dala souhlas k vycestování za protonovou terapií do Mnichova.

Podle Taťounové ale na prosincovém jednání sdělil ředitel VZP Zdeněk Kabátek, že nemá mandát správní rady jednat o nových podmínkách. Pokud správní rada udělí panu řediteli mandát k jednání, je PTC připraveno uzavřít smlouvu s VZP za stejných podmínek jako se zaměstnaneckými pojišťovnami.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra oznámila, že o smlouvě v současnosti jedná. K jednání přistoupila až nyní, protože předpokládala, že protonová léčba bude v seznamu výkonů pro rok 2015. Tím by byly jasně dané i podmínky pro její úhradu a výše ceny. Nakonec se ale protonová léčba do seznamu výkonů nedostala.

Protonové centrum v posledních měsících roku 2014 razantně zvýšilo ceny, za jedno ozařování pro dospělého si místo 26.000 začalo účtovat 39.000 Kč, pro léčbu je přitom ozařování potřeba více.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna s PTC uzavřela smlouvu v zájmu klientů. Ve shodě s doporučením společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky bude léčbu hradit pacientům s vybranými diagnózami a s doporučením komplexních onkologických center, a to vždy po schválení revizním lékařem pojišťovny.

Protonová terapie je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakovinu prostaty, lymfomy a nádorů u dětí. Pražské Protonové centrum chce během několika měsíců zahájit i léčbu nádorů plic.

Kategorie