SÚKL může podepsat smlouvu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení, ve kterém zkoumal tendr Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na českého pěstitele léčebného konopí. SÚKL tak může podepsat smlouvu s vítězem. Rozhodnutí úřadu zatím není pravomocné, uvádí server e15.cz.

ÚOHS se případem zabýval na návrh společnosti Velvana, ten ale nebyl doručen v zákonem stanovené lhůtě zadavateli. Už dříve ÚOHS odmítl vydat předběžné opatření, které by SÚKL bránilo v uzavření smlouvy s vítězem.

České lékárny už pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. SÚKL už koncem roku 2014 uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v SÚKL byl spuštěn v listopadu 2014.

Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!