Nádorové onemocnění postihne ročně 14 milionů lidí, zemře na ni přibližně 8 milionů lidí, uvedla MUDr. Olga Wildová při příležitosti Světového dne rakoviny, který se koná 4. února.

Ročně je v Česku diagnostikováno více než 80 tisíc nových případů. Češi jsou nejvíce ohroženi rakovinou tlustého střeva a konečníku. Příčiny vzniku nádorových onemocnění jsou různé, třetina z nich je však způsobena nevhodným životním stylem.

Podle prognóz by se do roku 2025 měl počet nových případů zvýšit asi o třetinu a v příštích 20 letech by se číslo mělo zvýšit až na 24 milionů. Vychází to z celosvětové zprávy o rakovině, kterou vydala v roce 2014 Světová zdravotnická organizace (WHO).

Odborníci WHO vidí řešení v prevenci - v dodržování zdravého životního stylu. Vznik karcinomu zapříčiňují nejen genetické předpoklady, znečištěné životní prostředí nebo přibývající věk. Přibližně třetina bývá způsobena nevhodným životním stylem, obezitou, nízkou konzumací ovoce a zeleniny, stresem, pitím alkoholu, kouřením a nedostatkem pohybu.

ČR patří v Evropské unii mezi země s nejvyšší spotřebou soli. Tolerovaný příjem (5 g) je překračován téměř trojnásobně. Denní tolerované množství pro sůl lze překročit konzumací většího párku (100 g). Nadměrný příjem soli může vést k rakovině žaludku.

Spotřeba přidaného cukru v ČR je vysoká. Pouze 4 % mužů a 1 % žen u nás dodržuje doporučené dávky pro přidaný cukr (≤ 10 % z celkového příjmu energie a 50 g za den).  Asi 57 % Čechů se potýká s nadváhou a obezitou.

Češi denně sní jen 12 g vlákniny. Doporučený příjem je dle WHO 25 g (400 - 600 g ovoce a zeleniny v poměru 1:2).

Ačkoli počty nově diagnostikovaných nádorů neustále přibývají, šance na přežití u Evropanů rostou. Vyplývá to z poslední zprávy Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vydané v roce 2014. Platí to rovněž pro pacienty s karcinomem - míra jejich přežití se zvýšila včetně rakoviny děložního čípku, rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva a konečníku. V rámci unie však Češi v průměrné míře úmrtnosti skončili až na 23. místě.

Zdraví tlustého střeva je významně ovlivněno stravou. Nejrizikovější jsou tučné potraviny, červené maso a uzeniny, smažená, grilovaná a pečená jídla. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje každý den sníst nejméně 25 gramů vlákniny, českou realitou je ale pouhých 12 g.

 

Kategorie