Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zatím nemůže dokončit soutěž na českého pěstitele léčebného konopí. Jeden z účastníků ji napadl u antimonopolního úřadu. Smlouvu s pěstitelem proto stát zatím nepodepíše.

Informaci přinesl server iDnes.cz. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) obdržel návrh od společnosti Velvana, a.s. Správní řízení zahájil antimonopolní úřad 27. února 2015. Řízení ale může být i delší, záleží na složitosti případu. Úřad si zatím vyžádal od zadavatele dokumentaci. Zatím není jasné, jak dlouho bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o věci rozhodovat, a tedy ani to, kdy se první legální tuzemské konopí dostane k pacientům. Skončit by mohlo v dubnu 2015, protože správní řízení trvají obvykle 60 dnů.

České lékárny již pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách většinou kolem 300 korun. SÚKL již koncem roku 2014 uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram. Do druhého kola tendru postoupily Elkoplast Slušovice, firma Medihemp a právě společnost Velvana, která do soutěže šla spolu s firmou Leros a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.

Léčba konopím je v ČR legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v SÚKL byl spuštěn v listopadu 2014. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy zůstává dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.
Kategorie