Vědci z Mendelovy univerzity v Brně vyvinuli metodu, jak rychle a šetrně rozpoznat rakovinu prostaty, která je nejčastějším typem zhoubného nádorového onemocnění českých mužů.

Vyjednávali s několika zahraničními firmami, které by jednoduchý tester uvedly na trh. Zatím neúspěšně, oznámilo v tiskové zprávě Centrum transferu technologií Mendelovy univerzity.

Test, který se podobá tomu těhotenskému, stanovuje přítomnost látky zvané sarkosin v moči. Lze je provést v domácích podmínkách. Výzkum týmu vedeného Reném Kizekem prokázal, že zvýšená koncentrace sarkosinu je relativně spolehlivým varovným signálem, který vyžaduje další odborné vyšetření.

Výsledky, které vědci analýzou vzorků moči získali přibližně od 500 pacientů, ukazují, že sarkosin skutečně může sloužit jako diagnosticky velmi efektivní molekula. Velkou výhodou je navíc jeho jednoduchá analýza, uvedl Zbyněk Heger z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií, jenž se na výzkumu podílel.

Nyní se diagnostika zakládá na stanovení prostatického specifického antigenu v krevním séru. Tento způsob diagnostiky je spolehlivý jen asi na 70 až 80 procent. Lékaři také prostatu zkoumají pohmatem přes konečník. Jistou diagnózu pak poskytuje až biopsie, kdy se jehlou přes konečník odebere vzorek tkáně.

Kvůli nepříjemnému vyšetření někteří muži přehlížejí varovné signály a odkládají návštěvu lékaře. Často tak promeškají ranou fázi, kdy lze nemoc snáze léčit. S jednoduchým testem moči se však žádné nepohodlí nepojí. Vědci doufají v to, že se tak podaří odhalit zejména agresivní formy karcinomu.

Laboratoř metalomiky a nanotechnologií zároveň nadále zkoumá, nakolik může sarkosin odhadnout pooperační prognózu pacienta. Jde o pacienty, kterým byla prostata operačně odstraněna. Ukazuje se, že muži, kterým se nádor po zákroku vrátil, měli před operací zvýšenou koncentraci sarkosinu oproti těm, kteří se po odebrání prostaty zcela uzdravili. Sarkosin tak může být jedním z vodítek pro plánování chemoterapie a další léčby.

Kategorie