Onemocnění TBC v Česku dlouhodobě ubývá, v roce 2013 byla podle předběžných dat zdravotnické statistiky zjištěna u 448 lidí.

Data do registru za rok 2013 se sbírají do konce dubna 2014, takže čísla mohou mírně stoupnout. I tak lze podle přednosty Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc profesora Vítězslava Kolka už teď říct, že trend poklesu trvá a že letos by dokonce mohl být „podstatný“. V roce 2012 bylo v ČR 611 onemocnění.
V pondělí 24. března 2014 uplyne 132 let od chvíle, kdy Robert Koch na přednášce v Berlíně poprvé zveřejnil jako výsledek svého bádání objev bacilu Mykobacteria tuberculosis, která TBC způsobuje.
ČR patří k zemím s velmi nízkým výskytem tuberkulózy. Příznivá situace se nezměnila ani poté, co ČR v roce 2009 přestala přeočkovávat děti ve dvou a jedenácti letech a o rok později zrušila také plošné očkování novorozenců proti TBC. Očkují se jen novorozenci v riziku. Aktualizovaly se léčebné programy, léčba se individualizuje. Nízká nemocnost má ale i nepříznivý dopad - klesá dostupnost léků, očkovací vakcíny i diagnostických testů, firmám se nevyplácí malá množství dovážet.
Podle profesora Kolka péči ČR dobře zvládá, nízké je i procento případů, kdy se nemoc vrátí, což dokládá, že systém léčby je dobrý.
O TBC se mluví jako o nemoci „chudých, válek, hladomoru a bídy“, je ale i řada nových charakteristik. Mění se spektrum útočících bakterií, zvyšuje se odolnost některých kmenů vůči léčbě, stoupá pravděpodobnost přenosu z rizikových oblastí a stále výrazněji se prolínají riziková etnika s populacemi, kde už řadu let je TBC na ústupu.
TBC se šíří kapénkami, nemocného trápí kašel, s rozvojem nemoci vykašlává hleny s krví, je dušný, má zvýšenou teplotu a v noci se potí. Může mít zvětšené uzliny, změny na kůži, neurologické problémy.
Server ZN dále uvádí, že na celém světě má tuberkulózu 20 miliónů lidí, infekci v sobě nese téměř třetina obyvatel planety, zhruba dvě miliardy lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) chce infekci do roku 2050 vymýtit. Vypracovala nová léčebná doporučení pro děti, dospělé a pro léčbu tzv. multirezistentní formy. Aktualizují se léčebné režimy i doporučovaná laboratorní vyšetření.
Co se týká očkování, očkují se v ČR nyní jen novorozenci z rodin s pacientem s TBC, nebo pokud se narodili v zemi, kde je více než 40 případů na 100 000 obyvatel, případně tam alespoň tři měsíce souvisle pobývali. Očkují se také děti, které přišly do kontaktu s nemocným člověkem.

Kategorie