Výstavba Biotechnologického a biomedicínského centra Biocev ve Vestci u Prahy bude pravděpodobně dokončena v březnu 2015. Provoz by měl být poté zahájen do tří měsíců, sdělil novinářům ředitel Biocev Pavel Martásek.

Vědci se v Biocevu budou zabývat například vývojem nových léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, vývojem tkání pro poškozené orgány nebo vývojem přírodních antibiotik. Podle Martáska půjde o jakési „fórum vědy“, kde budou všechny základní obory pod jednou střechou, aby mohly produkovat to nejlepší. Pět let po dokončení projektu by mělo v centru působit více než pět stovek pracovníků, zejména vědců a studentů. Několik desítek míst vznikne i pro lidi z nejbližšího okolí.

Výstavba začala na podzim roku 2013 a měla být hotova nejpozději do konce roku 2015. Podle ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václava Hořejšího je projekt nyní v polovině stavební části.

Projekt s celkovým rozpočtem 2,85 miliardy Kč je financován převážně z peněz EU. Celkové náklady zahrnují i financování pěti výzkumných programů. Na vlastní výstavbu a vybavení, které má v kontraktu hlavní dodavatel, jde téměř 800 milionů Kč.

Biocev tvoří hlavní budova biocentra, centrum pro fenogenomiku, kde vznikne výzkumné pracoviště pro pokusná zvířata, a budova energocentra, jež zajistí podstatnou část energií pro hlavní dva výzkumné objekty. Technologická zařízení jsou situována do samostatného objektu, aby vibracemi, chvěním a hlukem nerušila výzkumná pracoviště. Do výzkumných bloků jsou přivedena podzemním kolektorem.

Biocev je jedním ze šesti velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI za sedm miliard v Dolních Břežanech u Prahy.

Kategorie