Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP ČR) je podle hodnocení správní rady finančně stabilní, proti zdravotně pojistnému plánu má za pět měsíců roku 2014 příjmy o zhruba 300 milionů Kč vyšší.

VZP ČR pracuje s pozitivním hospodářským výsledkem. Plní zdravotně-pojistný plán, je dokonce mírně nad ním a daří se vybírat pojistné s meziročním růstem v rozpětí 3,5 procenta v průměru.

Pokud se tento trend podaří udržet i ve druhém pololetí, mohla by VZP ČR podle ředitele Kabátka skončit rok 2014 v mírném přebytku. V předchozích letech končila VZP v mnohamiliardových propadech s nutností oddlužení.

V úhradách nemá VZP ČR podle ředitele aktuálně problémy, průměrný zůstatek na jejím účtu se pohybuje mezi šesti až sedmi miliardami Kč. Pojišťovna je schopna krýt závazky vůči poskytovatelům a neočekává ve druhé půli roku 2014 zásadní výkyvy. Celkové náklady na zdravotní péči ze základního fondu jsou plánovány na 142,2 miliardy Kč, tedy o tři miliardy vyšší než v roce 2013.

Aktuálně VZP ČR rozesílá nemocnicím vyúčtování za rok 2013. Propočteno podle úhradové vyhlášky přeplatila v zálohách nemocnice o 1,9 miliardy Kč, měly by je vracet. Celkem dostaly na zálohách 63 miliard Kč, reálně vykázaly produkci 61,1 miliardy Kč.

Vracet peníze by mělo 134 nemocnic, doplatek by mělo dostat 17 nemocnic. Podle zjištění ČTK by nejvíc měla vracet pražská Nemocnice Na Homolce, a to 190 milionů Kč, po 100 milionech Kč pak Fakultní nemocnice Brno a pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Nejvíc by měla VZP ČR vracet nemocnicím v Náchodě, Jičíně a Teplicích, a to mezi 5,9 až 7,5 milionu Kč.

Kolik skutečně budou nemocnice vracet, není v tuto chvíli ale jasné, nemocnice mohou své výdaje ještě obhájit. V roce 2013 byly vratky podle úhradové vyhlášky spočítány na 859 milionů Kč, po jednáních vracely jen zhruba 350 milionů korun.

Případné přeplatky či nedoplatky nemocnic u jiných zdravotních pojišťoven nelze takto vyčíslit, protože zaměstnanecké pojišťovny většinou nedávají zálohy podle vyhlášky, ale mají individuální ujednání.

Kategorie