Výplaty dávek přes sKartu naposledy v lednu

Naposledy v lednu 2014 vyplatil Úřad práce ČR (ÚP ČR) dávky z oblasti hmotné nouze, zaměstnanosti a osob se zdravotním postižením (mobilita a příspěvek na péči) přes sKartu. Důvodem je přechod na nové informační systémy. Klienti, kteří dosud nenahlásili změnu způsobu výplaty či neaktualizovali adresu, by tak měli učinit co nejdříve. U dávek ze systému státní sociální podpory a pěstounů změní ÚP ČR způsob výplaty automaticky v březnu, jak původně avizoval.

V průběhu listopadu 2013 odeslal ÚP ČR v šesti vlnách celkem 268 503 informativní dopisy, ve kterých vysvětlil držitelům sKarty, jak mají v následujících měsících postupovat a jak bude probíhat postupné zrušení sKarty. Případnou změnu ve výplatě dávek měli lidé, kteří přes sKartu čerpají dávky (vybírají hotovost v bankomatu nebo platí kartou v obchodech), nahlásit příslušnému kontaktnímu pracovišti ÚP ČR nejpozději do 31. 1. 2014. Současně měli sdělit tamním zaměstnancům číslo účtu nebo adresu, na kterou chtějí peníze dostávat. V případě těch, kteří změnu nenahlásili, začne Úřad práce ČR vyplácet dávky s únorovým výplatním termínem na adresu, kterou mu naposledy uvedli.

 

ÚP ČR apeluje na všechny, kteří si nejsou jisti, zda má ÚP ČR k dispozici jejich aktuální adresu, na kterou by jim měl peníze posílat prostřednictvím poštovní poukázky, aby si tuto skutečnost ověřili. V tuto chvíli se jedná o 8 137 lidí. Zaměstnanci ÚP v regionech se budou snažit zkontaktovat klienty sami, ale aktivita držitelů sKaret situaci usnadní a urychlí.

Posun posledních výplat dávek přes sKartu z původně březnového termínu na leden se týkal oblasti zaměstnanosti (podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci), OZP (příspěvek na mobilitu, příspěvek na péči) a hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení). Během prvního měsíce letošního roku vyplatil ÚP ČR přes sKartu v rámci uvedených agend 29 610 dávek, z toho si jich 22 567 nechali příjemci přeposlat na své účty.

Posun v ukončení výplaty dávek přes sKartu se netýká oblasti státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné) a dávek pěstounské péče. V tomto případě nadále platí, že změnu způsobu výplaty provede ÚP ČR v případě nově nahlášených údajů nejpozději k 31. 3. 2014. Tyto agendy zpracovává ÚP ČR totiž celou dobu v informačních systémech společnosti OKsystem, takže se jich přechod nijak nedotkne. Automatická technická změna výplatního kanálu u těchto dávek by měla proběhnout na konci února. Lidé, kteří sKartu nevlastní, budou dávky i nadále pobírat stejným způsobem jako dosud.

V případě osob se zdravotním postižením, kterým slouží speciální sKarta zároveň jako průkaz OZP, je klíčové datum 30. 4. 2014. Bez ohledu na to, jaká je na ní uvedená platnost, k výše uvedenému dni skončí všechny. Jejich držitelé (v současné době je jich 24 612) si tak budou muset na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR zajistit výměnu této speciální sKarty za nový náhradní průkaz OZP. V případě, že se rozhodnou osobně navštívit kontaktní pracoviště ÚP ČR kvůli oznámení o změně způsobu výplaty dávek, a zároveň vlastní speciální sKartu jako průkaz OZP, dostanou na místě i nový průkaz OZP s dobou platnosti do konce roku 2015. Za vystavení nového dokladu nebudou nic platit.

Zákon, který ruší kartu sociálních systémů, nabyl účinnosti dne 1. 11. 2013. Ukončení systému sociálních karet vyjde stát na 5,24 milionu korun, z toho si tři miliony vyžádá vydávání nových průkazů pro osoby se zdravotním postižením. Zbývající náklady se týkají informačních dopisů a poštovného.

V současné době eviduje Úřad práce ČR celkem 277 549 platných sKaret. Během ledna 2014 vyplatil jejich prostřednictvím 257 242 dávek v hodnotě 962 690 232 Kč. Za celou dobu trvání sKarty přesáhl počet vyplacených příspěvků 2,6 milionů dávek a 14,1 miliardy korun.

Ministerstvo i Úřad práce ČR informují o změnách na svých webových stránkách – www.mpsv.cz a www.uradprace.cz

 

Lidé se mohou obracet také na příslušná kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, nebo telefonicky na Call centrum Úřadu práce ČR na čísle 844 844 803. Dotazy mohou posílat i prostřednictvím emailu na adresy kotaktni.centrum@mpsv.cz a callcentrum@mpsv.cz

 

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!