Zdravotnické záchranné služby (ZZS) v Česku mají již několik let nedostatek lékařů. Ministerstvo zdravotnictví  ČR (MZ ČR) i z tohoto důvodu schválilo nový oboru - Urgentní medicína. Jeho absolventi se stávají záchranáři specialisty. V Praze a v Ústí nad Labem jich je prvních pět.

Aktuálně chybí v Česku u ZZS 400 lékařů, uvádí server Novinky.cz. Jedná se o dlouhodobý trend.  ZZS se začnou systémově proměňovat tak, aby zákroky, které nyní provádí pouze lékař, nebo je minimálně musí telefonicky povolit, mohli provádět sami záchranáři. Tedy záchranáři specialisté, kteří projdou 3,5letým studiem. Dne 11. 6. 2015 získalo diplom prvních pět záchranářů, v listopadu 2015 přibydou další.

V ZZS hlavního města Prahy (ZZSHMP) je třetinu lékařů v téměř důchodovém věku. Nyní chybí sedm lékařů a dlouhodobě o tato místa není zájem. Dostanou tu stejně peněz jako v nemocnici, ale s riziky, která jsou s výjezdy spojená. Lékaři nejsou a nebudou. Bude se muset vystavět nově celý systém ZZS na těchto záchranářích pro urgentní medicínu, jak zní celý název těchto specialistů. Tak jak je tomu už nyní v evropských zemích, snad s výjimkou Rakouska, uvedl ke změnám ředitel  ZZSHMP Zdeněk Schwarz.

Už nyní je v hlavním městě realita taková, že ze zhruba ze 120 tisíc událostí, ke kterým ročně vyjedou, řeší 85 % případů samostatně zdravotničtí záchranáři.

Do této doby dispečink ZZS vysílal na místo lékaře jen v případech bezvědomí, silného krvácení, polytraumat při velkých dopravních nehodách, tam kde bylo více zraněných, šlo-li o děti, k intoxikacím, mrtvičkám, infarktům a už probíhajícím porodům. Jinak na místo vyjížděli pouze záchranáři.

Běžně se však stávalo, že se stav pacientů do jejich příjezdu změnil v život ohrožující a v ten moment byl na místě lékař potřeba. Než přijel, musel si poradit záchranář, který však v kompetencích určité zásadní zásahy neměl, musel proto žádat rady a schválení svého postupu od lékaře na telefonu.

Noví záchranáři specialisté si však umí a mohou v těchto situacích poradit sami. Mohou například při resuscitaci sami podávat léky, aniž by čekali na svolení lékaře. Pacienta též mohou uspat a dát na plicní ventilaci. Současně mohou řídit záchrannou akci při mimořádné události, což dosud dělal jen lékař. A rovněž mít rozhodující slovo na operačním středisku, které dříve vedli lékaři, ale dnes už tomu tak kvůli jejich nedostatku není, popsal nové pravomoci záchranářů pro urgentní medicínu Alan Mejstřík, vedoucí vzdělávacího centra ZZSHMP.

Kromě lékařů by se v Česko mělo také obávat, aby nepřicházelo i o záchranáře. Enormní zájem o ně totiž jeví jihozápadní Anglie, která se kromě lékařů dlouhodobě také potýká s nedostatkem záchranářů a zdravotníků. Ve Velké Británii mají zdravotníci podobnou kvalifikaci jako u nás, úřady začaly, podle listu The Telegraph, lákat na ostrovy české a slovenské zdravotnické záchranáře.

Platy by tam měli mnohem vyšší. Připočítají-li si veškeré přesčasy a navýšení, přijde si záchranář v Praze průměrně na 40 tisíc korun hrubého a lékař na 87 tisíc korun. V jiných krajích jsou platy však i o deset tisíc nižší.

Kategorie