Přijetí zákona o sociálním bydlení bude předcházet koncepci, jež určí, kdo bude mít na sociální byty nárok a kdo je bude financovat a spravovat. Má se tak omezit bydlení v ubytovnách, jejichž majitelé inkasují od státu značné částky. Sociální byty by měli dostat osamělí senioři, rodiny s dětmi či postižení.

Náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová uvedla, materiál vypracují rezorty práce, pro místní rozvoj, lidská práva a experti a předložen bude v září 2014.

Zákon o sociálním bydlení má podle plánů platit od roku 2017. Prezident Miloš Zeman už vládě několikrát vytkl, že se přijetí oddaluje a příprava je pomalá.

Koncepce také určí, kdo bude za sociální bydlení odpovídat a co zajistí obce, rezorty či neziskové organizace. Třetím bodem je financování, jež by mohly hradit evropské fondy. Výchozí částka by mohla být pět až šest miliard Kč. Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví žije v Česku třicet tisíc lidí bez přístřeší a dalšímu zhruba statisíci ztráta bydlení hrozí.

Kraje dostanou více peněz z daní. V roce 2015 či nejpozději v roce 2016 se příjmy krajů z daní vrátí do stavu před rokem 2011, kdy se jejich podíl na výnosech snížil. Regiony teď získávají u DPH 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. Před změnou to bylo 8,92 procenta u krajů a 21,4 procenta u obcí. Opatření by se týkalo také daně z příjmu fyzických osob.