Česku hrozí ztráta až tří miliard Kč z eurodotací, za něž se kupovala technika pro zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví ČR čeká návštěva evropských auditorů, kteří zkontrolují, jestli zdejší nemocnice nekupovaly předražené zdravotnické přístroje.

O ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se budou auditoři zajímat hned dvakrát. Jako o představitele ministerstva, které rozdělilo nemocnicím na přístroje sedm miliard Kč, i jako o bývalého ředitele Fakultní nemocnice Ostrava, která na sebe v roce 2009 upozornila nákupem CT přístroje Siemens za 28,4 milionu, tedy za dvojnásobek běžné tržní ceny.

Kontrole Evropské komise bude předcházet dopis, v němž českým úřadům oznámí, že zmrazila proplácení dotací na přístroje z Integrovaného operačního programu (IOP). Dopis dorazí podle informací MF DNES do konce dubna 2014.

Podle sdělení Evropské komise by se měl dopis týkat zastavení dotací pouze v oblasti, ktersvatou má na starosti Ministerstvo zdravotnictví ČR, tedy při nákupech zdravotnické techniky. Ministerstvo zdravotnictví ČR dopis ještě neobdrželo.

Sedmimiliardovou částku přidělil v roce 2007 Němečkův předchůdce Tomáš Julínek na nákup přístrojů pro specializovaná centra. Po miliardě dostali mimo jiné onkologové, traumatologové a kardiologové ve státních nemocnicích.

Julínkovi lidé doporučili nemocnicím, aby nakupovaly přístroje od takzvaných kompletačních firem, které zpravidla počítaly s vysokou marží až 50 procent ceny přístroje. Doporučili také ceny, za které se má nakupovat. Právě podle této rady koupil Němeček ostravským traumatologům drahé CT.

Nákupy prověřoval i bývalý ministr Leoš Heger. V roce 2010 objednal audit od společnosti KPMG, který významné předražení vyloučil. Bruselská kontrola teď prověří věrohodnost zprávy KPMG.

Bruselští auditoři se však neomezí jen na nákupy z programu IOP, zkontrolují také pět miliard Kč, které se za zdravotnickou techniku utratily v regionálních programech. Hejtmani otevřeli cestu k neprůhledným nákupům tím, že přístroje objednali jako součást stavebních zakázek na modernizaci nemocnic. Tato "metoda" vznikla ve středních Čechách, po obvinění hejtmana Davida Ratha z korupce však byly tamní projekty zrušeny. Auditoři se však mohou s tímto modelem seznámit třeba v nemocnici v Klatovech nebo ve Frýdku-Místku.

Pokud inspektoři potvrdí významné chyby při nákupech, mohou vyměřit sankci 25 procent z utracených peněz, tedy až tři miliardy korun. Bruselská kontrola se inspirovala Studií o korupci ve zdravotnickém sektoru, kterou Evropská komise vydala loni v říjnu. Češi posloužili za příklad toho, jak provize z nákupů drahé techniky financují politické strany.

Kategorie