Česká farmaceutická společnost ČLS JEP (ČFS ČLS JEP), sekce lékárenství konstatuje ústy svých členů, lékárníků, že situace malých nezávislých lékáren začíná být velmi vážná. Stálé snižování cen nejvíce předepisovaných léčiv, marketingové praktiky většiny provozovatelů  řetězcových  lékáren, stále rostoucí vstupní náklady přivádějí lékárníky k rozhodnutí ve svém podnikání dále nepokračovat. Víme, že neustále se zvyšující počet lékáren v naší zemi toho není důkazem, ale když se podíváme na vlastnické poměry nových subjektů, nikdy v nich nefiguruje nezávislý lékárník. Otevřít si lékárnu pro mladého, perspektivního lékárníka je ekonomicky prakticky nemožné.
 
Cesta ven vede jedině ve změně odměňování lékárenské péče. Marže z nízké ceny léku, byť by se zvýšila, lékárny nezachrání. Odměna za výkon farmaceuta by byla perspektivním řešením, např.standardy výdejní činnosti v lékárnách jsou již komorou i námi dobře připraveny, zbývá je jen uvést v život. Tak jako se to před několika lety podařilo v některých zemích EU, např.v Belgii či Portugalsku. V některých zemích je lékárníkovi vyplácena odměna formou fixního dispenzačního poplatku ke každému balení či druhu léčivého přípravku.

Myslíme si, že by Česká republika měla přijmout některý z těchto modelů. Jinak se může stát, že nerovnoměrné pokrytí regionů ČR sítí lékáren se bude dále prohlubovat a pacienti budou muset za lékárnami dojíždět do větších měst, kde je lékáren zbytečně mnoho.

Signální výkon ve výši 12Kč není dostačující pro kompenzaci zrušených regulačních poplatků, dispenzační poplatek v rozumné výši by byl krátkodobým opatřením k záchraně malých lékáren.

 PharmDr. Pavel Grodza, předseda Sekce lékárenství ČFSČLSJEP

Kategorie