české zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví posoudí požadavky lékařů

Ministerstvo zdravotnictví posoudí, které požadavky lékařů je možné do příštích sněmovních voleb naplnit. Lékaři žádají mimo jiné vyšší platby do systému či jejich spravedlivější rozdělování. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem to novinářům řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Ministr Němeček navrhuje pravidelnou valorizaci odvodů do zdravotnictví

Odvody státu do zdravotnictví by se měly od roku 2018 valorizovat pravidelně. Stát by v době recese příspěvek za děti, důchodce či nezaměstnané ještě navyšoval v rámci tzv.anticyklického mechanismu, v době konjunktury by platil méně. Počítá s tím návrh zákona, který ministerstvo zdravotnictví předloží vládě.

Ministerstvo zdravotnictví má schváleny zásadní kroky v rezortu do roku 2017

Na svém jednání 7. 7. 2016 schválila vláda důležité návrhy opatření v oblasti zdravotnictví, která mají být realizována do konce roku 2017. Souhrn opatření, jejichž realizaci či alespoň započetí zahájí Ministerstvo zdravotnictví do konce volebního období současné vlády, pokrývá sféru personální, oblast efektivity a oblast správy českého zdravotnictví.

České zdravotnictví jako regulovaný trh

Vysoká škola CEVRO Institut hostila 23. 6. 2016 odbornou konferenci, kterou pořádala Občanská demokratická strana (ODS) za podpory Centra zdravotně-sociálních studií (CZSS). Cílem setkání bylo představit koncept - směr, jakým by se naše zdravotnictví mělo vydat, aby se zvýšila jeho efektivita a zodpovědnost při nakládání s prostředky na zajištění zdravotní péče.

Lékařů a sester loni přibylo, mezi kraji jsou ale rozdíly

V roce 2015 pracovalo v českém zdravotnictví 41.292 lékařů, meziročně o 561 více. Mezi kraji ale jsou rozdíly, nejvíc lékařů je v Praze, nejméně v Karlovarském kraji. Ve státní nemocnici měli lékaři měsíčně v průměru 66.373 korun, v nestátní 58.828 korun. O výsledcích prvního oficiálního sčítání zdravotnických pracovníků, včetně jejich výdělků, informoval dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Lékařské odbory zmírnily formu plánovaných protestů

K odmítání přesčasů nad zákonný limit lékaři v nemocnicích nepřistoupí. Budou jen v tzv. Měsíci pravdy zveřejňovat výkazy práce plošně a v několika náhodně vybraných nemocnicích, aby o kritické situaci nemocnic byla informována veřejnost. Rozhodli o tom předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu (LOK), sdělil jeho předseda Martin Engel.

Stránky

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!