psychiatrická péče

Průzkum sledoval kvalitu psychiatrické péče

Téměř 60 procent lidí s duševním onemocněním přestalo po propuknutí nemoci zvládat práci a museli ze zaměstnání odejít. Zhruba každému třetímu chyběla u kolegů a vedení vstřícnost, která by jim pomohla zvládat práci dál. S kvalitou péče byla spokojena nadpoloviční většina, 60 procent ocenilo, že jim lékaři vycházeli vstříc při hledání nejvhodnějšího léku.

Psychiatrická péče bude jednou z priorit ministerstva zdravotnictví

Psychiatrie dostane v příštích letech víc peněz, stane se pro ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny jednou z priorit. Podpisem memoranda to stvrdili spolu s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem zástupci zdravotních pojišťoven a odborné psychiatrické společnosti. Ročně jde na psychiatrickou péči kolem deseti miliard korun, částka by postupně měla narůst, peníze budou směřovat zejména do budování a chod center duševního zdraví.

V Česku jsou stovky pacientů se schizofrenií hospitalizovány i více než 10 let

Mezi lety 1998 a 2012 bylo v Česku lůžkově hospitalizováno 22.281 lidí se schizofrenií. Z toho bylo 3.601 hospitalizováno více než rok. Jak upozorňuje nejnovější studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví, víc na 600 lidí z tohoto počtu bylo hospitalizováno dokonce 10-20 let, což je naprosto alarmující číslo. Výsledky studie byly publikovány v prestižním časopise Schizophrenia Research.

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!