Antibiotický týden v prostředí lékáren

Šestý ročník akce Antibiotický týden v prostředí lékáren se uskuteční ve dnech 16. - 22. listopadu 2015. Česká lékárnická komora (ČLnK) tím přispívá k boji proti narůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, cílem této osvětové kampaně je zvyšování povědomí pacientů o správném užívání antibiotik.

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (neměli by například užívat antibiotika, kterájim zbyla doma z minulých let).

Užíváním v neopodstatněných případech (když má nemocný jenom chřipku nebo je nachlazení) či nesprávným způsobem (nedoužívá celé balení nebo polyká atibiotika mimo nastavený časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná. To se však netýká pouze těch, kteří antibiotika užívají, ale doslova každého z nás. Rezistentní kmeny si totiž můžeme předávat vzájemně a některé bakterie dokonce mohou „informaci“ vedoucí k získání odolnosti vůči antibiotikům získat od jiných bakterií.

Podle výsledků dotazníkových šetření z předchozích let si však stále více než třetina pacientů chybně myslí, že antibiotika zabíjejí viry. 40 % Evropanů se mylně domnívá, že antibiotika léčí chřipku a nachlazení. Dokonce se najde dost pacientů, kteří si "ordinují" antibiotika sami ze zásob, které jim zbyly po předchozím užívání. To může vést ke vzniku bakteriální rezistence na antibiotika.

Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi. Rodičům lékárníci vysvětlí, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Vysvětlí také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba nejen při užívání antibiotik, ale také jako prevence viróz i "běžných" bakteriálních onemocnění. V roce 2015 znovu připomenou lékárníci jednoduchý test, díky kterému lze už doma orientačně odlišit, zda je infekce způsobena bakteriemi nebo viry, proti kterým se antibiotika nepoužívají.

Součástí kampaně je i anonymní průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla předepsána antibiotika.

Projekt Antibiotický týden v prostředí lékáren je doprovodnou akcí celoevropského projektu Evropský antibiotický den, který se koná již šestým rokem. Projekt České lékárnické komory (ČLnK) vznikl za podpory Státního zdravotního ústavu, Farmaceutické fakulty VFU v Brně, Mladých lékárníků a Světové zdravotnické organizace.

Více informací na www.lekarnici.cz/Pro-verejnost/Informace-pro-verejnost/Antibiotika-bezpe...

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!