Na jednoho důchodce v současné době "vydělávají" čtyři pracující lidé. To se do budoucna změní, penzistů bude přibývat a na jednoho budou připadat dva pracující. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise.

Podle Evropské komise v Česku vzroste do roku 2060 počet penzistů o zhruba 430 tisíc na více než tři miliony. Zároveň se očekává nárůst obyvatelstva z 10,5 milionu na něco málo přes jedenáct milionů. V produktivním věku mezi 15 až 64 lety ale bude o 11 procent méně lidí. Jejich počet tak klesne ze současných 68 procent klesne na 56 procent. 

Podle zprávy Evropské komise je na vině především nízká porodnost, ale i lepšící se zdravotní stav a stále vyšší délka života. V roce 2060 by se lidé měli dožívat o zhruba sedm let vyššího věku.

Dětí se v Česku rodí stále méně, což bude mít mimo jiné negativní vliv i na důchodový systém. Naštěstí je tento trend v posledních letech na ústupu a porodnost se opět začíná postupně, byť nijak dramaticky zvyšovat. Porodnost rapidně klesala do roku 1999, poté se ustálila kolem 90 tisíc narozených dětí za rok. V posledních letech se opět začíná postupně zvyšovat, od roku 1993 ale nepřekročila hranici 120 tisíc narozených dětí za rok.

Se výraznějším stárnutím populace se očekává rovněž i růst nákladů. Výdaje, které ovlivňuje věková struktura, vzrostou o přibližně dvě procenta na 22 procent hrubého domácího produktu.

Očekává se také vzrůst nákladů na důchody samotné. Podle Evropské komise k nim má dojít kolem roku 2045, tomu ale má předcházet poklesu výdajů na důchody.

 

Kategorie