Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zprovoznila novou internetovou službu. Každému občanovi otevřela důchodové on-line konto. Po Internetu si může občan ohlídat, zda má na důchod započteny všechny doby pojištění včetně výdělků.

Podmínkou využívání novinky je zřízení datové schránky. Bez ní se k důvěrným informacím, které o občanovy vede Česká správa sociálního zabezpečení, zájemce nedostane. Zažádat o datovou schránku je možné například na pobočkách Czech Point. Zřízení je zdarma a pokud v ní nebude aktivovována například služba datový trezor, je zdarma i využívání datové schránky.

Z informací České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že z každého osobního konta se dá vyčíst vlastní životní kariéra od dob studií. Podchycené je například to, kolik si občan v určitých obdobích vydělával v zaměstnání či třeba podnikáním. V takzvaných vyloučených dobách se zobrazí počty dnů, kdy byl člověk v určitém obdobní nemocen, na vojně nebo třeba na mateřské. Dozví se také, kolik let je mu již započetlo na penzi a zda mu některé doby pojištění náhodou nechybí.

Občané získají důležité informace, které jim pomohou vyhodnotit, zda zaměstnavatelé předali ČSSZ všechny údaje, které měli. To znamená všechny evidenční listy důchodového pojištění. Pokud občané ve svém osobním kontu zjistí nějaké rozpory, mohou je začít řešit včas spolu s pracovníky okresních správ sociálního zabezpečení.

Podle informací ČSSZ existuje přes 8,5 milionu takových osobních kont, které obsahují přes 150 milionů digitalizovaných nárokových podkladů pro budoucí důchod každého, kdo si vydělával a odváděl odvody.

Pokud přehled není na Internetu k dispozici, pak nejčastější chybou bývá taková situace, kdy konkrétní nárokové podklady nevyhoví logickým kontrolám, zejména kvůli chybnému vyplnění zaměstnavatelem. ČSSZ však průběžně opravuje a aktualizuje konta svých pojištěnců, uvedla tisková mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

ČSSZ za této situace doporučuje, aby su po Internetu občané požádali o sestavení takzvaného Informativního osobního listu důchodového pojištění. Chybné doklady  jsou při vyhotovení Informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP) zpracovány. IOLDP je poté zalán do datové schránky a na ePortále se zobrazí ve službě Náhled na informativní osobní list důchodového pojištění. Následně se vytvoří i osobní konto občana, které se zobrazí prostřednictvím služby Přehled dob důchodového pojištění.

Kategorie