Finance pro sociální služby

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) plánuje poslat sociálním službám dodatečně 720 milionů korun. Zařízením, která se starají o handicapované či seniory, chybějí peníze na provoz. O sumu bude MPSV žádat Vládu ČR, uvedla náměstkyně ministerstva práce Zuzana Jentschke Stöcklová.

MPSV najde ve svém rozpočtu 300 milionů korun, o 420 milionech musí pak rozhodnout Vláda ČR. Větší část sumy by MPSV chtělo získal z rozpočtové rezervy státu.

Celou částku MPSV podle ředitele odboru sociálních služeb Davida Pospíšila ve své pokladně nenajde. Zástupci ministerstva věří, že vláda jejich žádosti vyhoví. Ministerstvo financí ČR se má k návrhu vyjádřit do 26. 6. 2015.

Pokud peníze do sociálních služeb nepřitečou, mohou tisíce pracovníků přijít o místo a tisíce klientů o péči. Například v Ústeckém kraji by to znamenalo propuštění 3500 lidí a dopad na 18.000 potřebných.

Podle náměstkyně je třeba o návrhu rozhodnout co nejdříve, aby provozovatelé dostali peníze v září 2015. Dotace od roku 2015 rozdělují kraje, krajské rady a zastupitelstva můžou rozhodnout v září 2015.

MPSV peníze pro sociální služby hledá dodatečně každý rok. Dotace, které činí kolem sedmi či osmi miliard ročně, na provoz těchto zařízení nestačí. Například v roce 2013 resort zajistil finanční injekci půl miliardy, v roce 2014 pak 750.000 korun.

Podle prvního návrhu rozpočtu na rok 2016 by do dotací na sociální služby mělo putovat 7,71 miliardy korun. MPSV žádá o 9,97 miliardy korun.

.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!