Vláda ČR dne 2. 12. 2015 těsně schválila aktualizovanou rámcovou pozici k návrhu Směrnice Evropského parlamentu a Rady o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy řídících a dozorčích orgánů společností kótovaných na burze a o souvisejících opatřeních. Váda ČR původně evropskou směrnici původně odmítla.

Předlohu připravila komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví EU Mgr. Věra Jourová. Materiál neurčuje pevný podíl mužů a žen v orgánech společností. Firmy pouze nabádá, aby v případě, kdy se o místo ucházejí dva stejně kvalifikovaní zájemci, braly ohled na vyrovnané zastoupení pohlaví.

Navzdory tomu, že současnost bývá nazývána stoletím žen, ani Brusel zatím netuší, jak bude vypadat kvótová praxe ve firmách. I v samotné Evropské komisi je zatím nouze o ženy v manažerských pozicích, uvádí server ČT.

Evropská komise má do roku 2019 vnitřní kvótu 40 procent. Podle Jourové je to tvrdé kritérium a ženy budou mít co dělat, aby se postavily mužské konkurenci.

Genderová vyváženost je téma, které na půdě Evropské komise i parlamentu rezonuje hlasitě. Došla dokonce tak daleko, že kromě populárního chlapečka mají v Bruselu o pár ulic dál i sošku čůrající holčičky.

Snaha o sjednocení podmínek pro obě pohlaví se ale občas nevyplácí - třeba v roce 2012 zdražily některé životní pojistky pro ženy. Kvůli nařízení Evropské unie, kterým se zrušily pro ně zvýhodněné sazby.

Co se týká podnikání, jsou ženy podle průzkumů zodpovědnějšími majitelkami firem. Jen 8 procent z nich postihne exekuce nebo platební neschopnost. U mužů - podnikatelů - je to celých 11 procent.

Ženy vs. muži

  • Průměrné platy 

    muži 30 450 Kč 

    ženy 23 640 Kč

  • Vrcholový management - rozdíl mezi muži a ženami 48 %
  • Obchodníci - rozdíl mezi muži a ženami 43 %