Dva nové sály - jeden rekonstruovaný a druhý nově vybudovaný, a k tomu nové laboratoře zaměřené na léčbu komplikací diabetu. Tak vypadala jedna z hlavních investičních akcí Institutu klinické a experimentální medicíny roku 2016. Celkem stála 85 milionů korun a IKEM ji plně hradil ze svých zdrojů.

Počty orgánových transplantací v posledních 10 letech strmě stouply. Zavedly se nové programy, rozšířila indikační kritéria a z kdysi raritních výkonů se stal standard. Nárůst počtu pacientů, kteří musí podstoupit transplantaci, s sebou nese i větší nároky na prostor. Jen pro představu, transplantací jater IKEM loni provedl 137, před pěti lety to přitom byla pouhá polovina.

Navíc, letos naši odborníci zahájili v rámci programu párových výměn ledvin intenzivní spolupráci se specializovaným centrem ve Vídni. Možnosti najít vhodného žijícího dárce ledviny se tak rozšíří, což ale klade mnohem větší nároky také na volnou kapacitu operačních sálů.

Již několik let jsme v IKEM pozorovali, že se pohybujeme na hranici možností. Chirurgové se svými týmy pracovali na operačních sálech ve dne i v noci, jen aby se všichni pacienti dočkali potřebných a často život zachraňujících zákroků. I proto již předloni padlo rozhodnutí přestěhovat ambulanci závodní lékařky a díky promyšleným úpravám prostoru vytvořit vedle již stávajícího operačního sálu č. 7 zcela nový sál, a také laboratoře, kde se odborníci IKEM zaměří na léčbu komplikací diabetu - transplantace Langerhansových ostrůvků a buněčnou terapii. Přípravy trvaly téměř celý rok, protože jsme museli pečlivě naplánovat každý krok, aby rekonstrukce a dostavba příliš nezasáhla do plynulého provozu Transplantcentra IKEM. Jsem velmi rád, že se vše podařilo v rekordně krátkém čase a my na těchto operačních sálech budeme moci již za necelé dva týdny zachraňovat první pacienty,“ říká ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny MUDr. Aleš Herman, Ph.D.

Zdroj: IKEM

Kategorie