Komora odmítla sněmovní podobu zákona o vzdělávání lékařů

Sjezd České lékařské komory (ČLK) odmítl novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou schválila Sněmovna. Podle delegátů zhorší postavení neatestovaných lékařů a nezajistí kvalitní výchovu mladých lékařů. Komora vyzvala nového ministra zdravotnictví, kterým se má stát ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, aby prosazoval plán komory na řešení problémů českého zdravotnictví. Vyplývá to z usnesení sjezdu.

Lékaři už v září na mimořádném sjezdu schválili plán na zlepšení situace ve zdravotnictví, kterou označují za krizovou. Žádají mimo jiné vyšší platby do systému či jejich spravedlivější rozdělování. Sjezd vyzval Ludvíka, aby tyto návrhy prosazoval.

Negativně se lékaři vyslovili k novele zákona, která měla zjednodušit a zkvalitnit vzdělávání lékařů. Současný systém je podle komory příčinou odchodů mladých lékařů do zahraničí. Podle usnesení sjezdu novela cíle nenaplnila, naopak zhorší postavení neatestovaných lékařů. Původní vládní návrh novely předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Pozměňovací návrh zdravotnického výboru ale jejich počet opět zvýšil na 43.

Komora také vyzvala předsedu sněmovního zdravotnického výboru Rostislava Vyzulu k rezignaci. Jako důvod uvedla nečinnost v oblasti zhoršujících se pracovních podmínek zdravotníků.

Dalším usnesením sjezd žádá ministra financí Andreje Babiše, aby prosadil daňové zvýhodnění pro lékaře, kteří se celoživotně vzdělávají. Podle komory by měli mít možnost uplatnit náklady na toto vzdělávání jako daňově odpočitatelnou položku.

Sjezd označil za nesmyslnou povinnost lékařů v ordinacích s malým obratem hotovostních plateb připojit se od března 2018 k elektronické evidenci tržeb. "Tato povinnost může způsobit riziko ukončení jejich činnosti," tvrdí komora.

Lékaři se v usnesení dotkli také tendru na zajištění letecké záchranné služby, který nebyl u dvou stanovišť kvůli stížnosti jedné z firem u antimonopolního úřadu ukončen. Lékaři varovali před možným výpadkem v zajištění této služby od ledna a vyzvali vládu k rychlému řešení. Ministerstvo ale už dříve obavy o zajištění služby odmítlo.

Delegáti rovněž rozhodli, že komora bude pokračovat v mediální kampani, která upozorňuje na problémy tuzemského zdravotnictví. ČLK si na její podporu už dříve najala PR agenturu, které dosud podle informací ze sjezdu zaplatila 2,9 milionu korun.

ČLK rovněž podpořila vybudování funkčního Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), který připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). "ČLK je připravena spolupracovat s ÚZIS, avšak zároveň trvá na zachování registru lékařů, který jako profesní samospráva spravuje," uvedla v usnesení.

Dvoudenní sjezd za účasti stovek delegátů, ale bez účasti politiků se konal v pražském hotelu Clarion.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!