Konopí na papírový recept

Městský soud v Praze zablokoval registr konopí předběžným opatřením, podle něhož nesmí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) užívat softwarové aplikace. Léčebné konopí dostanou pacienti kvůli zablokování registru soudem na papírový recept. Dosud mohli získat konopí jen přes elektronický recept. SÚKL se proti opatření soudu odvolá.

Samotný registr přitom není předmětem předběžného opatření. Ústav k němu má vypořádána licenční práva, servis a podporu mu doposud poskytovala firma Tronevia a.s., která o předběžné opatření požádala. Na základě skutečnosti, že dodavatel přestal SÚKLu poskytovat součinnost k 30. říjnu 2015, nedošlo k úpravám registru podle aktuálně platné tzv. konopné vyhlášky.

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) vyzvalo SÚKL, aby urychleně otázku autorských práv vyřešil tak, aby se neshody v oblasti technologií nedotkly pacientů. SÚKL ke sporům o technologie doplnil, že v únoru 2016 řešil vztahy s dodavateli. Nechal provést analýzy, výsledky ukázaly "určitou závislost" ústavu na konkrétní společnosti.

Konopí se vydávalo dosud pouze na elektronický recept. Podle informací České lékárnické komory (ČLnK) ale poslední dovezené konopí bylo vydáno v říjnu 2015, lékárny žádné další v zásobách nemají. Konopí na elektronický recept si vyzvedávaly v celém Česku dvě desítky pacientů. Vysoká cena většinu z nich odrazovala, kriticky se k předepisování stavějí i mnozí lékaři. Ve chvíli, kdy bude dostupné první konopí vypěstované v Česku, bude registr již funkční. To by mělo být nejpozději na přelomu ledna a února 2016. Konopí od českého pěstitele bude pro pacienty výrazně levnější.

Na elektronický recept si pacienti mohli vyzvedávat i běžné léky. Místo elektronického receptu si tak po přechodnou dobu budou muset nechat psát klasické papírové recepty. Z léků s pseudoefedrinem se do registru pro léčivé přípravky s omezením hlásí pouze Panadol Plus Gripp. Žádné další přípravky s pseudoefedrinem se do registru nehlásí, lékárník si pouze zapisuje jejich výdej.

Podle ČTK vydal Městský soud v Praze ke kauze dvě předběžná opatření. Druhé opatření se vztahuje na zákaz užití aplikace eRecept.

Smluvní podpora kritických systémů SÚKL vypršela k srpnu 2015. SÚKL se následně rozhodl používat dílo Tronevia i bez licencí a spravovat jej sám. To vedlo k výpadkům a poruchám systému, sdělila Tronevia a.s. s tím, že usiluje o narovnání. Společnost údajně předložila dohodu, na základě které lze okamžitě obnovit běh všech systémů.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!