Prevence je nejlevnějším prostředkem, jak zabránit sociálnímu vyloučení dětí, rodin a dalších ohrožených lidí. Přesto se na ni v celé republice stále nedostávají peníze. Pardubický kraj se chystá tento problém řešit pomocí evropského projektu, který dofinancuje ze svého rozpočtu.

Díky novému projektu se nám podařilo získat na tři roky 229 milionů korun pro organizace, které preventivní služby zajišťují,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Peníze jsou určeny pro azylové domy, sociální rehabilitace pro duševně nemocné, intervenční centra či sociálně-terapeutické dílny. Nově je do projektu zařazena také raná péče pro rodiny s dětmi, které trpí zdravotním postižením, poruchou autistického spektra nebo jiným handicapem. Pokud se u těchto dětí problém včas zachytí a rodině se dostane odborné podpory, může totiž dojít ke zlepšení zdravotního stavu a děti pak nemusí být umisťovány do specializovaných ústavních zařízení.

„Pro děti je velmi důležité, aby mohly vyrůstat ve své vlastní rodině. Pokud to skutečně není možné, tak alespoň v prostředí, které se rodině co nejvíce blíží. Je potřeba, aby se rodinám dařilo překonat potíže a dítě nemuselo z rodiny odcházet,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Pro letošní rok bude do preventivních služeb uvolněno přibližně 68,8 milionů korun, z toho 3,4 milionu korun zaplatí kraj ze svého rozpočtu. Krajské dotace podporují i služby, které jsou na sociální oblast navázané – například zajištění dopravy pro zdravotně postižené a seniory, sociální šatníky, potravinové banky nebo rodinné aktivity. V letošním roce získá 15 organizací s dobrovolnickým programem 768 tisíc korun.

Příkladem jedné z těchto organizací je Mateřské a rodinné centrum Krůček, jehož cílem je přispět k občanské angažovanosti ve Svitavách. Pomoc dobrovolníků míří především k rodinám s dětmi. Pracuje i s dobrovolníky z Evropské dobrovolné služby.

Dotace půjdou i do rozvoje sociálního podnikání a fundraisingu. „Cílem je pomoct fungujícím sociálním podnikům nebo umožnit vznik nových a podpořit aktivní vyhledávání dalších finančních zdrojů,“ řekl mluvčí kraje Dominik Barták.

Celkem 17 projektů by takto mělo získat více než 1,2 milionu korun. Například Křižovatka handicap centrum tak bude moci vybavit rehabilitační pracoviště a pořídit kromě jiného například Vojtův stůl, který je pro svou nižší nástupní výšku vhodný především pro nepohyblivé klienty.

Sociálním podnikáním a jeho podporou se zabýváme několik let formou osvěty a vzdělávání. V loňském roce k tomu přibyla i finanční podpora. Chceme tak v našem kraji motivovat k sociálnímu podnikání, které přináší zaměstnání osobám znevýhodněným na trhu práce a podporuje rozvoj komunitního života v obcích,“ uvedl Šotola.

Pro příští rok bude kraj usilovat o dotaci ve výši 598 milionů korun od ministerstva práce a sociálních věcí.

Žádost je zpracována na optimální částku. Skutečná výše dotace bude závislá na částce schválené ve státním rozpočtu, kde podíl Pardubického kraje představuje 5,37 procenta,“ uvedl Šotola.

V letošním roce získal Pardubický kraj na sociální služby téměř 465 milionů korun, další peníze pak čerpá z evropských projektů.

Zdroj: MF Dnes

Kategorie