Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Případ prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové definitivně končí zproštěním obžaloby. Obžaloba vinila Königsmarkovou z údajných chyb při vedení domácího porodu. Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice. Dítě se začalo dusit. Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel.

Původně dostala porodní asistentka dvouletý trest vězení s podmínkou na pět let plus zákaz činnosti na stejně dlouhou dobu. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu Kč.

Verdikt však kvůli pochybnostem o vině v srpnu 2013 zrušil Ústavní soud. Nové projednání pak skončilo zproštěním obžaloby. Podle Zemana ale justice nedostatečně posoudila jednání Königsmarkové v celé jeho šíři, tedy nejen v době vlastního vedení porodu, ale i bezprostředně poté.

Königsmarková očekává, že verdikt soudu bude mít dopad i na postavení porodních asistentek v Česku a že se podaří najít společné stanovisko k vedení porodů s porodníky. Nejde podle ní prvotně o porody doma, ale aby žena po celou dobu těhotenství, při porodu i po něm byla v péči jedné porodní asistentky, v níž má důvěru. Právě takové řešení je podle ní ku prospěchu žen i dětí. Pokud by tuto péči hradily zdravotní pojišťovny, byl by to ideální stav.

NS se případem zabýval několik měsíců, nakonec Zemanův podnět zamítl. Kauza tak definitivně končí. Nepovedlo se prokázat příčinnou souvislost mezi jejím postupem a úmrtím dítěte.

Plánované domácí porody představují v Česku ožehavé téma. Část matek si je přeje jako alternativu k porodnicím, lékařská obec je většinově odmítá jako nebezpečný hazard. Právě nález Ústavního soudu v případu Königsmarkové považovali zastánci domácích porodů za důležitý průlom.

Kategorie