Nobelovu cenu za chemii získali tři vědci - Švéd Tomas Lindahl, Američan Paul Modrich a Turek Aziz Sancar za výzkum oprav DNA. Zásadní význam má pro medicínu a může být využit ve výzkumu rakoviny a vývoji nových léčiv, které cíleně poškodí DNA nádorových buněk.

Nobelova cena byla udělena za objevy, které se týkají pochopení molekulárních mechanismů opravy DNA, to znamená jak dlouhodobě udržet nepoškozenou genetickou informaci zakódovanou v DNA. Nositelé Nobelovy ceny zjistili, že DNA je poškozována mnoha mechanismy, ale že každé takové poškození může být opraveno.

Tomuto procesu se odborně říká oprava genetického materiálu, neboli anglicky DNA repair. Občas se oprava nepovede a nastane mutace, například v životně důležité části. Ze zdravé buňky pak může vzniknout buňka nádorová. Poškození DNA je přímo úměrné výskytu rakoviny.

DNA, kterou má člověk v buňkách, je každodenně vystavována chemickým a fyzikálním útokům a dochází k jejímu poškození, což někdy vede ke škodlivým mutacím. Nádory mohou vzniknout například z přílišného opalování vlivem ultrafialového záření nebo konzumací škodlivých potravin.

Pokud lékaři budou vědět, jak předejít tomu, že se buňka začne chovat abnormálně, jak to napravit, budou o krok blíž, jak nádorová onemocnění léčit a jak jim předcháze.poškození DNA. Odborníci výzkum nositelů ceny považují z dlouhodobého hlediska za klíčový.

Mnoho postupů v léčbě rakoviny se v současnosti naopak snaží cíleně poškodit DNA u nádorových buněk, jako je to například během chemoterapie. S procesem opravy DNA se tak současná medicína setkává stále. Výzkum vědců přispěl k poznání, jak komplikovaný systém neustálé kontroly a opravování molekul DNA je aktivně přítomen ve všech živých buňkách.

Kategorie