Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR), v reakci na obavy ředitele Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS JMK) Ing. Milana Klusáka, MBA, podle kterého hrozí, že by kraj mohl o noční lety k nehodám a dalším nečekaným událostem přijít, uvedlo, že  plánuje v příštích letech zachovat noční letecké zásahy zdravotnické záchranné služby.

Důvodem je, že v roce 2016 končí smlouva s poskytovatelem letecké služby a má vzniknout nová, ve které by nemusely být noční lety zahrnuté. MZ ČR však ujišťuje, že chce noční lety záchranářských vrtulníků z Brna, Plzně, Ostravy a Prahy zachovat.

MZ ČR podle současné smlouvy hradí čtyřiadvacetihodinovou pohotovost i s nočními lety na čtyřech základnách letecké záchranné služby. Zároveň hradí počet skutečně odlétaných hodin ve dne i v noci dle měsíčního vyúčtování. Letecké záchranářské základny s 24 hodinovým režimem jsou v Plzni, Praze, Brně a Ostravě.

MZ ČR noční lety podporuje, avšak není nutné, aby vrtulníky za tmy létaly ze všech stanovišť. Kromě čtyř stanovišť v pohotovostním režimu 24 hodin zasahují vrtulníky pouze přes den i z dalších šesti základen.

Ministerstvo považuje pokrytí České republiky leteckou záchrannou službou za velmi dobré i ve srovnání s okolními státy. Záměrem MZ ČR je i v příštích letech zachovat současný vyhovující rozsah držení pohotovosti na základnách se 24 hodinovým režimem pohotovosti.

Podle Klusáka by se ale mohlo létat i z jiných základen. Chápe, že je třeba šetřit, v Česku je však mnoho míst, kam vrtulníky v noci nedosáhnou. Proto by se to nemělo omezovat nikde, kde mohou v noci létat a mají na to vycvičené posádky a techniku.

ZZS JMK vzlétla za poslední tři měsíce vrtulníkem v nočních hodinách zhruba ke stovce případů. Byly to důležité případy ohrožení zdraví, kde je velmi důležitý čas a pacient se do hodiny musí dostat do centra.

Kategorie